32. Przegląd Piosenki Aktorskiej

17-03-2011

Legendarna artystka z nowojorskiego undergroundu Meredith Monk, kanadyjska piosenkarka Jorane i hip-hopowy zespół z Moskwy znajdą się wśród zagranicznych artystów, którzy wystąpią na 32. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Meredith Monk, legendarna artystka z kręgów nowojorskiego undergroundu, zaprezentuje we Wrocławiu swój spektakl "Songs of Ascension". Będzie to jego trzecia prezentacja na świecie. We Wrocławiu odbędzie się dwukrotnie (18 i 19 marca, Teatr Polski).

"Songs of Ascension" opowiadają o pięknie, wolności i poświeceniu. Składają się na nie kompozycje Monk, wizualizacje, które powstały przy współpracy z Ann Hamilton oraz muzyka na żywo w wykonaniu Meredith Monk z Vocal Ensemble, kwartetu smyczkowego pod kierunkiem Todda Reynoldsa oraz chóru.

Kolejną gwiazdą 32. PPA będzie kanadyjska piosenkarka Joanne Pelletier - Jorane. W spektaklu przygotowanym specjalnie na wrocławski przegląd, Jorane wystąpi w duecie z pianistą Anthonym Rozankovicem (20 marca, Centrum Sztuki Impart).

Do Wrocławia przyjedzie także laureatka broadwayowskiej nagrody Tony za rolę Eponiny w "Nędznikach" - Frances Ruffelle. Gwiazda amerykańskiego musicalu wystąpi 23 marca w Centrum Sztuki Impart z recitalem prezentującym szerokie spektrum jej możliwości aktorskich i wokalnych. Na jej występ składają się piosenki z kanonu gatunku (m.in. Jacques'a Brela, Kurta Weilla, Nicka Cave'a, Toma Waitsa).

Ciekawie zapowiada się występ moskiewskich hip-hopowców, którzy do Wrocławia przyjadą z przedstawieniem "Cops on Fire" (20 marca, Teatr Polski). Grupa prawdziwych hip-hopowców - lub wręcz "hip-operowców" - zaprezentuje tekturowe, komiksowe dekoracje, zabawne triki i profesjonalną choreografię.

24 marca w klubie Eter wystąpi Ciebelle, pochodząca z Sao Paulo artystka, która łączy klimatyczną bossa novę z odrobiną jazzowego groove i lounge'owymi rytmami, oryginalnie łącząc południowo-amerykańskie tradycje z elektroniką.

Poza koncertami międzynarodowch gwiazd, podczas 32. PPA odbędzie się 2. etap Konkursu Aktorskiej Piosenki, spektakle OFF, projekcje filmów, koncerty: m.in. Magdy Umer, Paris Tetris, Chóru Kobiet z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Przegląd Piosenki aktorskiej jest jednym z najstarszych i najważniejszych polskich festiwali artystycznych. Mimo że jego formuła zmienia się, dzięki czemu zyskuje wymiar międzynarodowy, pozostaje ważnym wydarzeniem kulturalnym. Festiwal prowokuje premierowymi produkcjami i pokazuje to, co zaintrygowało wcześniej krytykę i publiczność w Europie i na świecie. Coraz częściej przedstawia nowe, światowe trendy muzyczne, interesujące formy, które rodzą się na pograniczu muzyki i teatru.

Na PPA występowali między innymi: Laurie Anderson, Marianne Faithfull, Nick Cave, Patricia Kaas, Antony and the Johnsons, Gogol Bordello, Amanda Palmer, The Magnets, Brendan Perry, Lisa Gerrard, John Cale, Mark Lanegan. Wśród gwiazd PPA znajdują się także polscy aktorzy i wokaliści, m.in. Krystyna Janda, Jan Peszek, Jan Nowicki, Kinga Preis, Katarzyna Nosowska, Wojciech Waglewski, Tymon Tymański, Maciej Maleńczuk.

32. edycja tego festiwalu odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18-27 marca 2011.powrót