34. Warszawskie Spotkania Teatralne

29-03-2014

34. Warszawskie Spotkania Teatralne

4-14.04.2014r., Warszawa

Od 4 do 14 kwietnia w Warszawie można było oglądać wybór najciekawszych polskich spektakli teatralnych 2013 roku. W programie 34. Warszawskich Spotkań Teatralnych znalazły się spektakle reżyserowane m.in. przez Jana Klatę, Maję Kleczewską, Marcina Libera.

W tym roku festiwal podzielony był na trzy części: Duże Spotkania Teatralne, Małe Spotkania Teatralne i liczne imprezy towarzyszące. W głównych nurtach festiwalu publiczność zobaczyła 14 przedstawień.

Warszawskie Spotkania Teatralne otworzyła premiera spektaklu "Noc żywych Żydów" Igora Ostachowicza w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality.

Ponadto w programie Dużych Spotkań Teatralnych znalazło się osiem spektakli: "Wesele" Marcina Libera z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, "Kronos" - oparty na dzienniku Witolda Gombrowicza - w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu, "Czarownice z Salem" Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, "Lód" Jacka Dukaja w interpretacji twórcy lubelskiego Provisorium Janusza Opryńskiego oraz "Antyhona" - spektakl na podstawie utworu Sofoklesa, przeniesiony w polską rzeczywistość lat 40. XX wieku przez Agnieszkę Korytkowską-Mazur.

Warszawska publiczność zobaczyła także spektakl "Do Damaszku" Jana Klaty na podstawie sztuki Augusta Strindberga, "Podróż zimowa" w reżyserii Mai Kleczewskiej na podstawie utworu Elfriede Jelinek oraz "Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina.

Spektakl "Podróż zimowa" został pokazany w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Organizatorzy WST przygotowali z tej okazji przejazd dla publiczności autobusem.

W ramach Małych Spotkań Teatralnych, przygotowanych z myślą o młodszych widzach, odbyło się sześć przedstawień. W programie znalazły się m.in. "Historia Śnieżki" na podstawie baśni braci Grimm w reżyserii Olega Żiugżdy, "Jasno/ciemno" w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, "Wąż" Marty Guśniowskiej w reżyserii Marka Zakostelecky'ego, "Dziób w dziób" Maliny Prześlugi w inscenizacji Zbigniewa Lisowskiego, "Brzydkie kaczątko" na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, a także "Bajki samograjki" Jana Brzechwy, spektakl reżyserowany przez Annę Augustynowicz.

serwis festiwalowypowrót