37. Gdynia Film Festival

07-05-2012

13 tytułów powalczy o Wielką Nagrodę „Złotych Lwów". „Platynowe Lwy" za całokształt twórczości trafią do wybitnych operatorów- Jerzego Wójcika i Witolda Sobocińskiego. 7 maja br. rozpoczyna się 37. Gdynia Film Festival. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Konferencja prasowa nt. 37. Gdynia Film Festival z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego , dyrektora artystycznego Michała Chacińskiego i dyrektora festiwalu Leszka Kopcia. PAP/Jacek Turczyk

Program i nową formułę Festiwalu przedstawiono 27. kwietnia br. na konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, dyrektora Festiwalu Leszka Kopcia oraz dyrektora artystycznego Michała Chacińskiego.

 „Polskie kino wyszło z kryzysu, jest na ścieżce rozwojowej. Selekcja filmów w tym roku nie była łatwa. Na szczęście, bo to oznacza, że było z czego wybierać”- mówił na konferencji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Jak zauważył, polskie kino cieszy się coraz większą popularnością wśród rodzimej publiczności. "Bilans roku ubiegłego jest fenomenalny: 11,8 mln widzów na polskich filmach. To absolutnie w Europie rzecz bez precedensu”. W opinii ministra, ta tendencja się utrzyma, bo po pierwszych trzech miesiącach tego roku było już ponad 3 mln widzów. Pytany, czy ogląda nowe polskie filmy, odpowiedział: "Prawie wszystkie, trochę z obowiązku, trochę z radości. Od czasu do czasu jestem przygnębiony, bo filmy polskie, jeżeli chodzi o tematykę, nie należą do łatwych. Te rozrywkowe jakoś omijam, z różnych powodów. Patrząc jednak na takie filmy, jak „Róża”, „W ciemności”, „Chrzest”czy „Dom zły” mogę powiedzieć: jest nieźle".

Z ponad 30 filmów zgłoszonych do Konkursu Głównego o Wielką Nagrodę „Złotych Lwów" ubiegać się będzie 13 tytułów. Siedem z nich to premiery, trzy są debiutami, a jeden filmem drugim.

Lista filmów:

 1. „80 milionów", reż. Waldemar Krzystek
 2. „Baby są jakieś inne", reż. Marek Koterski
 3. „Bez wstydu", reż. Filip Marczewski
 4. „Droga na drugą stronę", reż. Anca Damian
 5. „Dzień kobiet", reż. Maria Sadowska
 6. „Jesteś bogiem", reż. Leszek Dawid
 7. „Mój rower", reż. Piotr Trzaskalski
 8. „Obława", reż. Marcin Krzyształowicz
 9. „Sekret", reż. Przemysław Wojcieszek
 10. „Sponsoring", reż. Małgośka Szumowska
 11. „Supermarket", reż. Maciej Żak
 12. „W ciemności", reż. Agnieszka Holland
 13. „W sypialni", reż. Tomasz Wasilewski

Filmy w Konkursie Głównym oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżyserki i scenarzystki Doroty Kędzierzawskiej. W jury zasiądą: producentka filmowa Caroline J. Libresco, montażysta i reżyser Michał Leszczyłowski, scenograf Waldemar Kalinowski, irlandzki aktor Stephen Rea, operator i reżyser Adam Sikora, aktorka Ewa Wiśniewska oraz pisarz Zygmunt Miłoszewski.

„Platynowe Lwy" - po raz pierwszy - trafią do rąk twórców filmowych, którzy nie są reżyserami. Te najwyższe na Festiwalu wyróżnienia otrzymają dwaj wybitni operatorzy, współautorzy największych dzieł polskiej kinematografii - Jerzy Wójcik i Witold Sobociński.    „ Nagradzamy dwóch gigantów nie tylko polskiego, ale też światowego kina” - skomentował tę decyzję szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

Festiwal uświetnią pokazy filmów wybranych przez laureatów: „Wrota Europy" w reż. Jerzego Wójcika i „Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa. Autorem zdjęć do obydwu filmów jest Witold Sobociński.

W ramach imprezy odbędą się również m.in.: Konkurs Młodego Kina, sekcje - Panorama Polskiego Kina, Przegląd Polskiego Kina Niezależnego, Czysta klasyka, Dzieła Nieznane, Na horyzoncie: Rumunia, Polonica, retrospektywa Doroty Kędzierzawskiej i Wieczór Kuby Morgensterna. Imprezie towarzyszyć będą wykłady, warsztaty, wystawy panele i pokazy specjalne.   

37. Gdynia Film Festival. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych potrwa do 12 maja br. Jego organizatorami są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut sztuki Filmowej, Samorząd województwa pomorskiego oraz prezydent miasta Gdyni.powrót