37. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych

25-11-2010

Vijay Iyer - tegoroczne odkrycie scen jazzowych, będzie jednym z gości 37. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, który odbędzie się w ostatni weekend listopada. Podczas festiwalu tradycyjnie wystąpi śmietanka jazzmanów zarówno z krajowych, jak i zagranicznych.

Festiwal rozpocznie koncert austriackiej formacji HDV - TRIO z Davidem Helbockiem. Po międzynarodowych sukcesach w konkursach pianistycznych, trio objeżdża cały świat. Pojawią się także inne elektryzujące nazwiska.

"Vijay Iyer, muzyk o indyjskich korzeniach, wielkie tegoroczne odkrycie międzynarodowe, Gonzalo Rubalcaba Quintet, Gwilym Simcock Trio z Wielkiej Brytanii. Powróci też Yaron Herman, tym razem w trio. Bardzo ciekawy jest też projekt niemiecko-izraelski Michael Wollny - Tamar Halperin, która gra na klawesynie. Taki skład instrumentalny bardzo rzadko zdarza się w jazzie" - powiedziała Barbara Fibingier, dyrektor kaliskiego CKiS.

Do Kalisza wraca również Wojciech Karolak, który towarzyszył festiwalowi od początku.

"W zeszłym roku nie mógł świętować u nas 70. urodzin, ale jest szansa, że zaprezentuje się w aż dwóch odsłonach niedzielnego koncertu" - podkreśliła Barbara Fibingier.

Karolak pojawi się najpierw w grającym smooth jazz trio z Pawłem Pańtą i Sebastianem Frankiewiczem na perkusji, a następnie w kwartecie z Jerzym Małkiem na trąbce, Tomaszem Grzegorskim na saksofonie tenorowym i Arkiem Skolikiem na perkusji.

Bardzo interesujący będzie w tym roku także nurt młodości, reprezentowany przez zespoły utytułowane w tym sezonie międzynarodowymi i krajowymi nagrodami - polsko-czeski kwintet Piotra Wyleżoła oraz Kwintet Piotra Schmidta i Michała Wierby.

Plakat do tegorocznego MFPJ jest dziełem grupy Twożywo, której prace kilka miesięcy temu gościły w Galerii w Hallu CKiS.

Festiwalowi towarzyszyć będą dwie wystawy: plakatów ze zbiorów Krzysztofa Dydo oraz (na małej sali) fotografii Filipa Błażejowskiego, związanego m.in. z "Jazz Forum". Gościem specjalnym festiwalu będzie Siggi Loch, szef wytwórni Act, z której kilku wykonawców wystąpi w Kaliszu.

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu jest jednym z najważniejszych polskich wydarzeń poświęconych muzyce synkopowanej. Dzięki swej historii doskonale wpisuje się w charakter i klimat najstarszego miasta w Polsce, jego tradycji kulturalnych i industrialnych. Bez wątpienia zasługuje na uwagę publiczności, zafascynowanej nie tylko niezwykle wszechstronnym instrumentem, jakim jest fortepian.

Festiwal zorganizowano po raz pierwszy w 1974 roku. Jest on - po Krakowskich Zaduszkach Jazzowych, Jazz Jamboree (Warszawa) i Jazzie nad Odrą (Wrocław) - czwartym wśród najstarszych jazzowych festiwali w Polsce. Przez blisko 20 lat podczas festiwalu odbywał się także Międzynarodowy Konkurs Pianistów Jazzowych im. Mieczysława Kosza, w którym wzięło udział 80 uczestników z 16 krajów. Zwycięzcami byli m.in. Harris Simon (USA), Eli Meiri (Izrael), Olah Kalman (Węgry), Gabor Füsti Balogh (Węgry) i Wojciech Niedziela.

W okresie 30 lat międzynarodowego festiwalu przygotowano 295 koncertów, w tym bardzo liczne, unikalne produkcje programów specjalnych. Dokonano wielu nagrań telewizyjnych (TVP), radiowych oraz płytowych (Poljazz), odbyły się ogólnopolskie sesje publicystów jazzowych i wyjazdowe posiedzenia Międzynarodowej Federacji Jazzowej. W 1997 roku w plebiscycie "Jazz Forum" Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu znalazł się na 12. miejscu spośród 20 najważniejszych wydarzeń jazzowych w kraju.

37. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych odbędzie się w dniach 26-28 listopada 2010 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.powrót