4 czerwca- Święto Wolności

04-06-2012

Wystawę zdjęć autorstwa Chrisa Niedenthala, przedstawiającą sytuację społeczną i zaangażowanie kobiet w działalność opozycji demokratycznej lat 70. i 80.,  można zobaczyć w warszawskiej Galerii kordegarda.  W uroczystości otwarcia ekspozycji przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego  uczestniczyła Podsekretarz Stanu w MKiDN Małgorzata Omilanowska.  Wystawa jest jednym z elementów organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury obchodów Święta Wolności- rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.


Fot.: NCK

W Galerii Kordegarda zgromadzono ponad 30 zdjęć. Ich bohaterki zostały uwiecznione na kliszach fotograficznych w codziennych sytuacjach, takich jak stanie w kolejkach sklepowych, podróż tramwajem czy wizyta w kościele oraz podczas strajków i manifestacji, np. w gdańskiej stoczni. Wiele prezentowanych na wystawie fotografii jest pokazywanych po raz pierwszy.

Chris Niedenthal (ur. 1950 r. w Londynie) to jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Współpracował m.in. z magazynami "Newsweek", "Time", "Der Spiegel", "Geo" i "Forbes". W 1986 r. został laureatem nagrody World Press Photo. Odznaczono go także srebrnym medalem Gloria Artis. Zdjęcie transportera opancerzonego na tle warszawskiego kina "Moskwa" (z reklamą filmu "Czas apokalipsy" F.F. Coppoli), wykonane z ukrycia 13 grudnia 1981 r., stało się najbardziej znanym ikonograficznym symbolem stanu wojennego.

Kolejnym elementem obchodów było uroczyste nadanie nazwy "Skweru Wolnego Słowa” placowi przy siedzibie dawnej cenzury w Warszawie. Mieści się on przy ul. Mysiej przed dawną siedzibą Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

4 czerwca 1989 r. odbyła się pierwsza tura wyborów do Sejmu i Senatu, na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Zakończyła się zwycięstwem Solidarności, którego konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.powrót