4. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

04-11-2010

Święto rosyjskiej kinematografii, czyli Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" odbędzie się w dniach 4-14 listopada w Warszawie. Festiwal odwiedzi 20 miast w Polsce w listopadzie i grudniu. Wydarzenie będzie też prezentowane w wirtualnym kinie Iplex.pl.

Celem festiwalu jest zaprezentowanie największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Wyświetlane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci.

Spośród najnowszych produkcji kina rosyjskiego, selekcjonerzy Festiwalu Sputnik wybrali obrazy biorące udział w konkursie głównym. To sekcja kina ambitnego, artystycznego, nagradzanego na festiwalach rosyjskich i międzynarodowych, filmy z ostatnich dwóch lat, wśród których znalazły się zarówno debiuty, jak i dzieła doświadczonych twórców. W tym m.in. film Aleksieja Mizgiriowa "Bęben bębenek", będący historią miłosną, w której kłamstwa i żądza zemsty tworzą tło dla uczuć Katii, bibliotekarki mieszkającej w prowincjonalnym miasteczku. Aleksandr Łungin i Siergiej Osipian z filmem "Akt natury" pokazują jeden dzień z życia Jurija, mieszkańca Moskwy czerpiącego energię z obcowania z naturą. Czy powróci on do życia w wielkim mieście? W filmie "Półtora pokoju" reżyser Andriej Chrżanowskij przedstawia swoją fantazję na temat powrotu Josifa Brodskiego do Petersburga. Jak mówi reżyser, jest to film na podstawie twórczości Brodskiego, inspirowany jego wierszami, rysunkami, wspomnieniami i prozą. Zostanie też pokazany pełnometrażowy debiut Jurija Bykowa "Żyć". Jego film opowiada o dwóch zupełnie różnych systemach wartości. Są one ujęte metaforycznie poprzez pokazanie przypadkowego spotkania myśliwego i drobnego przestępcy, który ścigany jest przez groźnych złoczyńców. Chcąc nie chcąc - myśliwy staje się zwierzyną. Spośród wyżej wymienionych filmów oraz innych produkcji, jury konkursowe wybierze zwycięzcę konkursu głównego oraz przyzna pozostałe miejsca na podium. Na czele komitetu konkursowego stanie Andrzej Żuławski. Towarzyszyć mu będą: Anita Piotrowska, krytyk filmowy, dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" oraz Tadeusz Sobolewski - krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta.

Warszawa, 4 listopada - 14 listopada 2010

Nie zabraknie retrospektyw - podczas tegorocznej edycji Sputnika odbędą się przeglądy twórczości Aleksieja Bałabanowa (m.in. "Ładunek 200", "Brat"), Pawła Łungina ("Wyspa") i Siergieja Paradżanowa (m.in. "Barwy granatu", "Ukraińska rapsodia"). Sputnik to także prezentacja kina wschodnich artystek - w cyklu "Kobiece spojrzenie" widzowie zobaczą m.in. "Podróż ze zwierzętami domowymi" Wiery Storożewej, "Babunię" Lidii Bobrowej czy "Czas żniw" Mariny Razbieżkinej. Zostanie też pokazany "Akt natury", pierwszy pełnometrażowy rosyjski film, nakręcony za pomocą aparatu fotograficznego. Prezentować go będą reżyserzy Aleksandr Łungin i Siergiej Osipian oraz odtwórczyni głównej roli - Ksenia Kutiepowa. Twórcy festiwalu przygotowali również sekcję prezentującą filmy dla najmłodszych - "Mały Sputnik”.

Projekcjom filmowym towarzyszyć będzie szereg spotkań i paneli dyskusyjnych, które są nieodłącznymi elementami "Sputnika". Jednym z zaplanowanych wydarzeń będzie międzynarodowa debata z udziałem reżyserów - Wojciecha Smarzowskiego i Pawła Łungina. Towarzyszyć im będą krytycy filmowi - Tadeusz Sobolewski oraz Wiktor Matizen. Będą rozmawiać o podobieństwach i różnicach między filmami zrealizowanymi w Polsce i w Rosji w ostatnich latach, a także o nurtach i inspiracjach filmowych, które można uznać za wspólne dla obu kinematografii. Wystawy, koncerty i spotkania z twórcami będą dopełnieniem programu filmowego. Głównym kinem festiwalowym będzie, po raz kolejny, warszawska Kinoteka. Projekcje zaplanowano także w kinie Kultura.

Festiwal funkcjonować będzie również wirtualnie - na stronie na Iplex.pl oraz mobilnie - repliki festiwalu pojawią się w dwudziestu miastach całej Polski.powrót