4. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

19-05-2011

Oskarowe "Spirited Away: W krainie bogów", "Księżniczka Mononoke", "Ruchomy Zamek Hauru", legenda gier video "Distant Worlds: Final Fantasy" i polski hit: "Wiedźmin 2", wyczekiwane przez publiczność widowisko - symultaniczna prezentacja muzyki do "Piratów z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" i wreszcie muzyka z telewizyjnego przeboju "Czas Honoru" - to najważniejsze wydarzenia 4. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Festiwal zainauguruje koncert legendy japońskiego studia Ghibli - Joe Hisaishiego. Co ważne: będzie to pierwszy koncert kompozytora w Europie. Oskarowe "Spirited Away: W krainie bogów" czy "Ruchomy Zamek Hauru" z filmów Hayao Miyazakiego, suity z filmów Takeshi Kitano (m.in. "Hana-bi", "Kids Return", "Summer") na monumentalny skład dwustu pięćdziesięciu wykonawców zabrzmią na scenie nowohuckiej Fabryki Snów – w hali ocynowni ArcelorMittal w Nowej Hucie pod batutą samego kompozytora.

W bogactwo muzyki komputerowych alternatywnych światów wprowadzi publiczność seria kultowych tytułów Studia Square Enix. Widzowie zobaczą i usłyszą niezwykły i wielokrotnie nagradzany program: "Distant Worlds: music from Final Fantasy" z materiałem przygotowanym przez Nobuo Uematsu i Masashiego Hamauzu. Bogactwo dźwięków jednej z najbardziej kultowych gier komputerowych, zilustrują materiały video w najwyższej jakości HD. Masashi Hamauzu odwiedzi Kraków, by spotkać się ze swoimi fanami, a koncert poprowadzi jeden z najważniejszych dyrygentów nurtu, odkrywca muzyki gier komputerowych i jej niestrudzony promotor - Arnold Roth. W Krakowie, premierę będzie mieć także najnowszy materiał muzyczny do legendarnej polskiej gry komputerowej "Wiedźmina 2", autorstwa polskich kompozytorów: Adama Skorupy i Krzysztofa Wierzynkiewicza.

Po "Władcy Pierścieni" czas na prezentację muzyki z kolejnego wielkiego przeboju kinowego. Na specjalne zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego powstał kolejny innowacyjny projekt symultaniczny rozpoczynający nową serię festiwalowych wykonań. We współpracy z Studiem Disneya odtworzona zostanie pierwsza część przeboju kinowego: "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły". Gościem specjalnym festiwalu będzie kompozytor muzyki do tego disnejowskiego hitu - Klaus Badelt.

Festiwal otwiera się także na twórczość jednego z najciekawszych osobowości młodego pokolenia w polskiej muzyce filmowej - krakowskiego kompozytora Bartosza Chajdeckiego. Z udziałem gwiazd polskiego kina, m.in. Macieja Zakościelnego, Antoniego Pawlickiego, Jana Wieczorkowskiego, po raz pierwszy w Polsce wykonana zostanie muzyka do jednej z najważniejszych produkcji telewizyjnych ostatnich lat - "Czasu Honoru".

Tradycyjnie podczas festiwalu odbywać się będą Akademie Festiwalowe: niepowtarzalna możliwość bezpośredniego spotkania z ekspertami, ważnymi producentami muzyki filmowej, dyrektorami muzycznymi wielu cenionych obrazów filmowych, a także z cenionymi dziennikarzami i krytykami muzycznymi. To wyjątkowa okazja, by poznać sekrety warsztatu muzyki filmowej, poznać kulisy powstawania muzyki tworzonej na potrzeby wielkiego ekranu. W tym roku odbędą się spotkania z: Joe Hisaishim, Klausem Badeltem, Masashi Hamauzu, Arniem Rothem i Bartoszem Chajdeckim, a także spotkań przybliżających kulisy powstawania muzyki do filmów "Takeshi Kitano", "Hayao Miyazakiego" oraz "Final Fantasy" i "Wiedźmina". Poznamy także kulisy współpracy Klausa Badelta z Jerrym Bruckheimerem, Hansem Zimmerem i studiem Disneya.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe wspólnie z radiem RMF Classic, przyciąga w maju do Krakowa miłośników kina i muzyki filmowej z całego świata. Ogromną popularnością cieszyły się plenerowe pokazy na Błoniach kolejnych części trylogii "Władca Pierścieni" z muzyką na żywo, kameralne koncerty w filharmonii oraz otwarte dla publiczności spotkania z gwiazdami na Rynku Głównym. Zaproszenie do Krakowa przyjęło dotychczas znakomite grono twórców światowego kina, m.in. laureaci Oscara: Jan A.P. Kaczmarek i Tan Dun, reżyser Tom Tykwer, Max Raabe i Palast Orchester oraz Eric Serra, a także Howard Shore i Shigeru Umebayashi. Festiwal dwukrotnie nominowany był do Nagrody Mediów NIPTEL (2008 i 2009), a portal Muzykafilmowa.pl uznał go dwukrotnie (w 2008 i 2009 roku) "Wydarzeniem Roku".

4. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie (hala ocynowni ArcelorMittal Poland) odbędzie się w dniach 19-22 maja 2011.powrót