4. Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego

23-08-2010

Inauguracja 4. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego odbędzie się 23 sierpnia 2010 roku o godz. 18:00 w Akademii Muzycznej w Poznaniu im. I. J. Paderewskiego. W części artystycznej zabrzmią dzieła patrona konkursu - Feliksa Nowowiejskiego: "Pieśni" na głos z fortepianem, "Inspiracja" na puzon i fortepian, "Don Juan Tenorio" na flet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian oraz - specjalnie na tę okoliczność skomponowany i wykonany na organach przez Zbigniewa Kozuba - utwór "Rotarium". Wystąpią: Katarzyna Hołysz - śpiew, Anna Kozub - fortepian, Maciej Łakomy - puzon, Zbigniew Kozub - organy oraz Zespół kameralny w składzie: Karolina Porwich - flet, Piotr Kostrzewski - skrzypce, Krzysztof Kubasik - wiolonczela.

Konkurs przebiegać będzie w trzech etapach. Podczas etapu I i III uczestnicy grać będą na nowoczesnych organach A. Schuke w Auli Nova Akademii. W etapie II wystąpią w Poznańskiej Kolegiacie Farnej, gdzie znajdują się pochodzące z 1876 roku zabytkowe organy Friedricha Ladegasta.

Wśród przewidzianych regulaminem dzieł organowych - obok muzyki patrona Konkursu Feliksa Nowowiejskiego - umieszczono najcenniejsze utwory takich mistrzów, jak: Johann Sebastian Bach, Dietrich Buxtehude, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Robert Schumann i innych. Grę uczestników oceniać będą jurorzy reprezentujący Danię, Niemcy, Polskę i Rosję. Dla laureatów przeznaczone będą nie tylko nagrody pieniężne, ale także - co szczególnie cenne dla rozpoczynających karierę młodych artystów - nagrody pozaregulaminowe w postaci recitali organowych, m.in. podczas Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu oraz festiwali organowych w Wolsztynie i Giżycku.

Zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i koncert laureatów przewidziano na 28 sierpnia 2010 roku. Przesłuchaniom towarzyszyć będą trzy koncerty specjalne - recitale organowe zagranicznych jurorów. Daniel Zaretsky z Rosji wystąpi 24 sierpnia 2010 o godz. 19:30 w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Winiarach, Wolfgang Zerer z Niemiec - 25 sierpnia o godz. 19:00 w Auli Nova, Bine Katrine Bryndorf z Danii 26 sierpnia 2010 o godz. 20:00 w Poznańskiej Farze. Na wszystkie przesłuchania konkursowe, koncerty oraz recitale - wstęp wolny.

Organizatorem Konkursu jest Towarzystwo im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu, propagujące twórczość swego patrona w Polsce i za granicą, a konkursy organowe są najbardziej reprezentatywną formą popularyzowania muzyki Nowowiejskiego wśród młodych organistów. Pierwszy konkurs odbył się w 1994 roku, kiedy laureatem został Adam Załęski, wychowanek prof. Joachima Grubicha. W 2000 roku zwyciężył Szwed Lars Palo - absolwent Music College w Pitea. Podczas 3. Konkursu w 2005 roku triumfował Rościsław Wygranienko, reprezentant Ukrainy, który studia w zakresie organów odbył w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.

Poznań, 23 sierpnia - 28 sierpnia 2010powrót