41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO dobiega końca

11-07-2017

 

unescofot. Bartłomiej Banaszak, Narodowy Instytut Dziedzictwa

unescofot. Bartłomiej Banaszak, Narodowy Instytut Dziedzictwa

unescofot. Bartłomiej Banaszak, Narodowy Instytut Dziedzictwa

unescofot. Bartłomiej Banaszak, Narodowy Instytut Dziedzictwa

unescofot. Grzegorz Kozakiewicz

unescofot. Grzegorz Kozakiewicz

unescofot. Grzegorz Kozakiewicz

unescofot. Grzegorz Kozakiewicz

unescofot. Grzegorz Kozakiewicz

 

21 nowych miejsc, w tym zabytkowe podziemia Tarnowskich Gór, zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie. 11 lipca br. odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceminister kultury prof. Magdaleny Gawin, podsumowująca kończące się obrady.

Wiceminister Magdalena Gawin podkreśliła, że Polska miała na przygotowanie tego wydarzenia zaledwie siedem miesięcy i dziękowała wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie instytucjom oraz osobom.

​"Cieszymy się ogromnie, że się udało i że sesja odbywała się we wspaniałej atmosferze" – mówiła wiceminister.​

11 lipca wieczorem w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie odbyła się ceremonia zamknięcia sesji, choć członkowie Komitetu będą obradować w Centrum Kongresowym ICE Kraków jeszcze 12 lipca, by przyjąć raport końcowy.

Polska po raz pierwszy jest gospodarzem takiego wydarzenia. Organizatorem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast organizatorem wykonawczym i koordynatorem sesji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

21 nowych miejsc na liście UNESCO

Wśród 21 nowych miejsc na Liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się m.in.: Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach, Park Narodowy Kokoszili w Chinach, Argentyński Park Narodowy Los Alerces, krajobraz Daurii – krainy leżącej między Rosją a Mongolią, M'banza-Kongo w Angolii, stolica Erytrei Asmara, część ziem Buszmenów w RPA, świątynia Sambor Prei Kuk w Kambodży, Stare Miasto Ahmadabadu w Indiach.

Podczas obrad rozszerzone zostały cztery wpisy, które były już na Liście światowego dziedzictwa: Strasburg, obiekty Bauhausu w Weimarze i Dessau w Niemczech, lasy bukowe Karpat, a także Park Narodowy W-Arly-Pendjari w Nigrze o tereny leżące na granicy Beninu i Burkina Faso.

Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował również o zawężeniu granic wpisu - Monastyr Gelati i katedra Bagrati w Kutaisi, usuwając z Listy światowego dziedzictwa UNESCO katedrę Bagrati.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO dokonał podczas sesji przeglądu 55 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Trzy miejsca z listy zniknęły, a dwa nowe wpisano. Komitet oceniał także stan zachowania 99 obiektów, które są na Liście Światowego Dziedzictwa i sposób zarządzania nimi.

Wydarzenia towarzyszące

41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa po raz pierwszy towarzyszyło forum zarządzających obiektami, które są na Liście światowego dziedzictwa, zorganizowano także spotkanie z organizacjami pozarządowymi.

Sesji towarzyszyła akcja charytatywna „Solidarni z Aleppo” - koncert i zbiórka funduszy na pomoc mieszkańcom tego syryjskiego miasta.

Decyzja, kto będzie gospodarzem kolejnej 42. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, najprawdopodobniej zostanie podjęta w listopadzie.

/źródło: MKiDN, PAP/powrót