47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

03-09-2012

Do muzyki Jana Sebastiana odnosi się program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Impreza trwa od 1 do 9 września br. Gościem koncertu, który odbył się 2.09.br w Kościele Uniwersyteckim, był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans /fot. Łukasz Rajchert/

47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans /fot. Łukasz Rajchert/

47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Podczas pierwszych dwóch weekendów września zabrzmią dzieła kilku epok – od XVI do XX wieku. Niemal wszystkie podejmują bodaj najważniejszy i najbardziej inspirujący w historii muzyki temat męki i śmierci Chrystusa. Od intymnej kontemplacji „Siedmiu ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” w wersji na kwartet smyczkowy Józefa Haydna do monumentalnego lamentu w „Stabat Mater”  Antonína Dvořáka, od gorzkich „Łez świętego Piotra” Orlanda di Lasso, po wielki muzyczny fresk – „Drogę krzyżową”  Pawła Łukaszewskiego. Temat przewodni pojawi się także w należącym do największych dzieł włoskiego baroku oratorium „La Passione di Gesù Cristo” Antonia Caldary, które zabrzmi we wzorcowej interpretacji włoskich artystów – Fabia Bonizzoniego i zespołu La Risonanza.

47. Festiwal, którego program stworzył jego dyrektor artystyczny, Paul McCreesh, będzie wyjątkowy już choćby dlatego, że dzień po dniu wykonane zostaną oba dzieła pasyjne Jana Sebastiana Bacha. W „Pasji wg św. Jana” jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu wykonawstwa historycznego, Andrew Parrott, poprowadzi swój słynny Taverner Consort i Wrocławską Orkiestrę Barokową. „Pasję wg św. Mateusza” Paul McCreesh, soliści i Gabrieli Players po raz pierwszy przedstawią w Polsce tak, jak nagrali ją na wydanej 10 lat temu, entuzjastycznie przyjętej płycie – w solowej obsadzie wokalnej.

Niezwykłym preludium do Bachowskich Pasji będzie seria trzech występów wybitnej brytyjskiej skrzypaczki Rachel Podger, gwiazdy ubiegłorocznego Festiwalu, która tym razem przywiezie do Wrocławia swój zespół Brecon Baroque. W ich wykonaniu publiczność usłyszy koncerty skrzypcowe, klawesynowe i obojowe Bacha.

We Wrocławiu wystąpią ponadto tak znakomici artyści, jak skrzypaczka Isabelle Faust, gambista Jonathan Manson, klawesynista Trevor Pinnock, dyrygent Stephen Layton, śpiewacy Andrew Kennedy i Roderick Williams oraz zespoły: Copenhagen Royal Chapel Choir, Doric String Quartet, Gallicantus. Tegoroczna Wratislavia Cantans będzie także pierwszą okazją do posłuchania we Wrocławiu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod kierunkiem jej nowego szefa artystycznego – Alexandra Liebreicha.

Strona festiwalupowrót