5 maja świętujemy 200. urodziny Stanisława Moniuszki

02-05-2019

na zdjęciu Moniuszko

- Słuchajmy dzieł Stanisława Moniuszki teraz i w przyszłości. Bo są tego warte – napisał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w liście z okazji 200. urodzin Stanisława Moniuszki. W roku Stanisława Moniuszki zostało zorganizowanych ponad 500 wydarzeń artystycznych na terenie całego kraju oraz za granicą. 5 maja, w dzień urodzin kompozytora, odbędzie się 45 imprez plenerowych, koncertów i spektakli operowych oraz rozpocznie się X Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

 

Ponad 45 wydarzeń w dzień urodzin Stanisława Moniuszki

W Warszawie odbędzie się m.in. koncert „Narodowe Granie. Vivat Moniuszko!” na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, koncert plenerowy „Moniuszko na Moniuszki” przy Filharmonii Narodowej, recital fortepianowy Cypriena Katsarisa w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Msza Es-dur w Archikatedrze św. Jana wykonana przez Polską Operę Królewską czy Litania ostrobramska w kościele Świętego Krzyża zaprazentowana przez Warszawską Operę Kameralną. W Krakowie koncert urodzinowy Stanisława Moniuszki w Filharmoni im. Karola Szymanowskiego, w Bydgoszczy Wyspa Moniuszki, w Białymstoku koncert plenerowy „Moniuszko w ogrodach”, we Wrocławiu wspólne wykonanie pieśni ze Śpiewnika domowego, w Łodzi inscenizowany koncert przed Teatrem Wielkim, imprezy plenerowe w Lublinie i Poznaniu, piknik z Moniuszką w Szczecinie.

 

Ponad 500 wydarzeń artystycznych w Roku Stanisława Moniuszki

W maju i czerwcu w stolicach europejskich oraz na terenie Rosji i Białorusi, m.in. w Brukseli, Bukareszcie, Madrycie, Paryżu, Pradze, Rzymie, Sztokholmie, Wiedniu, we współpracy z Instytutami Polskimi, odbędą się recitale pieśni Moniuszki w wykonaniu znamienitych artystów śpiewaków polskich. Zaplanowano wystawienie wszystkich oper, wśród nich opery Hrabina w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Parii w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Halki wileńskiej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wśród ważnych projektów artystycznych znajdują się także Międzynarodowy Muzykologiczny Kongres Moniuszkowski w Gdańsku. Kalendarz wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki jest dostępny na stronie www.moniuszko200.pl.

 

Wydawnictwa

Polskie  Wydawnictwo Muzyczne przygotowuje wydanie materiałów wykonawczych, źródłowo-krytycznych oraz korespondencji Stanisława Moniuszki. Wśród planowanych publikacji ukażą się m. in. opery, muzyka fortepianowa, Antologia najpiękniejszych pieśni Stanisława Moniuszki, Antologia pieśni Stanisława Moniuszki do tekstów poetów zagranicznych –  zeszyt zawierający  (pieśni francuskie, niemieckie, rosyjskie i inne) oraz opera Moniuszko autorstwa Andrzeja Kwiecińskiego na zamówienie TW-ON. Bogatą ofertę wydawniczą i fonograficzną planuje także Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

 

Festiwale i konkursy

Twórczości Stanisława Moniuszki będzie poświęcona tegoroczna edycja Festiwalu Chopin i Jego Europa. Ponadto powołana została nowa inicjatywa kulturalna – Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, której celem jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia zarówno twórczości Stanisława Moniuszki, jak i wielu wybitnych polskich kompozytorów z XIX i XX w. Pierwsza edycja konkursu odbędzie się w dniach 20-27 września 2019.

W ramach obchodów odbędzie się także Jubileuszowy X Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Rozpocznie się 5 maja, w dzień urodzin kompozytora, galą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – 378 z 52 państw, a zakwalifikowanych zostało 105 śpiewaków z 35 państw.

 

List Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 200. urodzin Stanisława Moniuszki

 

Szanowni Państwo, Drodzy Melomani,

5 maja 2019 roku mija 200 lat od narodzin Stanisława Moniuszki. Mimo licznych zasług dla kultury europejskiej, ów wybitny kompozytor, autor niezwykłych dzieł operowych i znakomitych pieśni, muzyki religijnej o wyjątkowo głębokim przesłaniu oraz wielkiej urody utworów kameralnych, wciąż czeka na odkrycie muzycznego świata. Prowadzona w trudnym dla Polski czasie aktywność artystyczna oraz intensywna działalność edukacyjna i organizacyjna z perspektywy minionych dziesięcioleci budzą podziw i zachwyt. W chwilach, kiedy o wartościach patriotycznych, wobec braku oficjalnej polskiej państwowości, trudno było nawet wspominać, Moniuszko odważnie wspierał Polaków w codziennych trudach życia pod zaborami, karmił muzycznymi treściami w wydawanych przez siebie Śpiewnikach domowych, dodawał otuchy w dźwiękowych opracowaniach kościelnej liturgii, podrywał do tańca w operowych mazurach i polonezach, wreszcie łączył wysublimowaną dźwiękową aurę z wartościowym przesłaniem.

W tym szczególnym, ustanowionym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i Radę UNESCO Roku Stanisława Moniuszki nie tylko przypominamy wybitne dokonania wieszcza polskiej kultury XIX wieku, lecz dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i środowisk artystycznych możemy zrobić znacznie więcej. Podczas licznych koncertów, spektakli operowych i baletowych, a także korzystając z wielu publikacji nutowych, książkowych oraz płytowych, możemy przeżywać prawdziwą estetyczną satysfakcję. Słuchajmy dzieł Stanisława Moniuszki teraz i w przyszłości. Bo są tego warte.

prof. dr hab. Piotr Gliński

Wiceprezes Rady Ministrów

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 powrót