5. Europejski Festiwal Sztuki Performance EPAF 2010

06-10-2010

Festiwal EPAF, organizowany w Warszawie od 2004 roku, koncentruje się na prezentacji szerokiego spektrum sztuki performance na świecie. W tegorocznym festiwalu bierze udział 12 artystów wybranych podczas programu otwartego. Gościem specjalnym jest Nigel Rolfe, czołowa postać sztuki performance w Irlandii.

Podczas dotychczasowych czterech edycji w festiwalu wzięło udział 70 artystów z 20 krajów świata, reprezentujących różnorodne tendencje z obszaru sztuki performance: od klasycznego body performance po poezję dźwiękową, działania z kręgu Fluxus, durational performance, sound performance, video performance, instalaction i wiele innych. Wśród nich znaleźli się zarówno nestorzy sztuki performance z Polski (Zbigniew Warpechowski, Jerzy Bereś, Krzysztof Zarębski, Jan Świdziński) i świata (m.in. Stuart Brisley, Boris Nieslony, Alastair Maclennan, Esther Ferrer), jak i artyści młodego pokolenia.

EPAF jest jedynym festiwalem sztuki performance w Polsce i jednym z niewielu na świecie, który otwiera się na sztukę młodych artystów poprzez organizację programu otwartego.

Każda edycja festiwalu różni się od poprzednich. W 2009 roku organizatorzy skoncentrowali się na twórczości artystek. W 2010 roku zdecydowali się zaproponować artystom oprócz prezentacji we wnętrzach Centrum Sztuki Współczesnej realizację prac w przestrzeni otwartej. Działania w przestrzeni publicznej już od lat sześćdziesiątych XX wieku stanowiły niezwykle żywotną część działań z obszaru sztuki akcji i performance. Warto tu przypomnieć takich artystów-klasyków jak Roland Miller, Petr Stembera, Pat Oleszko, Valie Export czy Akademię Ruchu.

Tegoroczny EPAF daje sposobność doświadczenia, jak młodzi artyści wykorzystują przestrzeń publiczną w swojej sztuce. W festiwalu bierze udział 12 artystów wybranych w ramach programu otwartego. W programie znalazły się 24 performensy: 12 w Laboratorium CSW i 12 w przestrzeni otwartej w okolicach Zamku Ujazdowskiego, Placu na Rozdrożu, Alej Ujazdowskich.

Artyści: Michał Bałdyga (Polska), Przemysław Branas (Polska), Colm Clarke (Irlandia Północna), Hugh O'Donnell (Irlandia Północna), Enric Fort (Hiszpania), Michał Górczyński (Polska), Nyan Lin Htet (Burma/Francja), Przemysław Przepióra (Polska), Nadia Salom (USA/Niemcy), Eric Scott Nelson (USA/Korea Południowa), Myroslav Vayda (Ukraina), Natalia Wiśniewska (Polska).

Gość specjalny festiwalu: Nigel Rolfe (Irlandia).

Kurator: Waldemar Tatarczuk.
Współpraca: Grzegorz Borkowski, Marta Ryczkowska, Paulina Kempisty.

Warszawa, CSW Zamek Ujazdowski i okolice, 7 października - 9 października 2010

Otwarcie festiwalu: czwartek 7 października, godz. 18:00.
Prezentacje do godz. 22:00 w Laboratorium CSW.powrót