5. Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje"

23-11-2010

Patronami tegorocznej edycji festiwalu "Niewinni Czarodzieje" będą Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora czyli duet Starszych Panów.

W programie festiwalu znalazły się wydarzenia z pogranicza muzyki jazzowej i teatru, warsztaty, wystawy, happeningi, koncerty. Z okazji jubileuszu piątej edycji festiwal potrwa dłużej niż zazwyczaj - dziewięć dni. Idea festiwalu "Niewinni Czarodzieje" nawiązuje do tytułu filmu Andrzeja Wajdy, a także tzw. odwilży po wydarzeniach października 1956 roku. Celem przedsięwzięcia jest promocja sylwetek znanych postaci życia kulturalnego Warszawy i inspirowanie młodych warszawskich twórców. Patronami festiwalu do tej pory byli Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski i Kalina Jędrusik. Tegoroczna edycja skupia się na sylwetkach i twórczości Starszych Panów - Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

"Starsi Panowie jako niewinni czarodzieje? Szary, ponury świat PRL-u kontra barwna, mądra poezja, elegancka i pełna wdzięku muzyka, doskonali wykonawcy. Zderzenie dwóch odległych światów, które powodowało, że dzięki Kabaretowi Starszych Panów odbiorcy doświadczali innej rzeczywistości. (...) Dwóch eleganckich panów z kwiatem w butonierce i cylindrze - na tle epoki gomułkowskiej świat abstrakcyjny, prawie nierealny - do którego wszyscy, całe rodziny, sąsiedzi, znajomi chętnie przez okna jeszcze nielicznych małych ekranów telewizyjnych zaglądali.

Festiwalowe wydarzenia organizowane są w nieco zapomnianych miejscach i przestrzeniach Warszawy, jak piwnice hotelu Europejskiego, piwnice kamienicy przy Smolnej, w kinie Iluzjon, opuszczonych budynkach Biblioteki Krasińskich przy ul. Okólnik czy dawnym kinie Wars na Nowym Mieście. Tym razem uczestnicy festiwalu spotykać się będą także m.in. w dawnym Domu Partii czy Restauracji Sofia.

Podczas festiwalu będzie można m.in. wziąć udział w wykładzie o historii polskiego designu Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, happeningu komiksowym "Ubóstwiam drakę", maratonie filmowym z "Wojną domową", eksperymentalnych warsztatach meblarskich i wielu innych wydarzeniach. Z koncertami zaprezentują się m.in. Aga Zaryan czy grupa Biff (ze specjalnym występem pt. "Kaloryfeeria, czyli ostatni naiwni"). W programie znalazła się też wystawa zdjęć Kaliny Jędrusik organizowana przez Fotoplastikon Warszawski. W piątek, 19 listopada, na budynku TVP przy Placu Powstańców zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa Kabaretu Starszych Panów.

Organizatorem festiwalu "Niewinni Czarodzieje", który potrwa w Warszawie od 18 do 28 listopada 2010, jest Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.powrót