5. Francophonic Festival

15-03-2011

Cykl koncertów prezentujących muzykę krajów frankofońskich odbędzie się po raz piąty w Warszawie.

Festiwal frankofoński rozpocznie się w klubie Stodoła koncertem Moniki Brodki, która przygotowuje na ten wieczór niespodziankę.

"Śledzę festiwal Francophonic od początku jego powstania (...). Jestem wielką fanką kultury i muzyki francuskiej. Zagram przede wszystkim materiał z ostatniej płyty oraz na okazję festiwalu chciałabym napisać kolejną, nową piosenkę po francusku" - powiedziała Brodka.

Tego samego wieczoru na scenie w Stodole wystąpi również zespół Oh la la!, który łączy elementy brzmień elektronicznych z klasycznym rock'n'roll'em oraz psychodeliczny Poney Express.

Drugiego dnia festiwalu wystąpią Melissa Laveaux, mieszkająca w Kanadzie Haitanka, okrzyknięta muzyczną siostrą Tracy Chapman oraz muzyk Feloche, oceniany, jako jeden z najciekawszych debiutantów francuskiej sceny muzycznej 2010 roku. Na scenie pojawi się również mieszkający od czterech lat w Polsce Senegalczyk, Pako Sarr. Jego singiel "In my village" szybko przypadł do gustu nadwiślańskiej publiczności.

24 marca w klubie Palladium wystąpią Nouvelle Vague, formacja, która osiągnęła ogromny sukces dzięki coverom angielskich hitów z lat 80-tych. Tego samego wieczoru posłuchać będzie można również duetu La Boetie, który debiutował albumem "Somewhere Underneath".

25 marca w Klubie Kamieniołomy odbędzie się zamykająca festiwal impreza z okazji 10-lecia paryskiej wytwórni Record Makers. Na scenie pojawią się: Turzi, prekursor nowej sceny psych nouveau oraz Acid Washed, wyznawcy gatunku French touch.

Współorganizatorem festiwalu jest miasto st. Warszawa. Francophonic Festival to jeden z elementów promocji miasta, które ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2016. Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji, która odbędzie się w Warszawie w dniach 18-25 marca 2011.powrót