50-lecie pracy artystycznej Macieja Englerta. Życzenia od ministra kultury

14-07-2018

Na zdjęciu Maciej EnglertFot. Jacek Turczyk/PAP

- Od lat Pański autorytet i osiągnięcia artystyczne stanowią ważny punkt odniesienia dla całego środowiska kulturalnego – napisał w liście do Macieja Englerta minister kultury, prof. Piotr Gliński. Z okazji przypadającego 14 lipca br. jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej wicepremier złożył jubilatowi życzenia „zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz owocnej realizacji planów osobistych i zawodowych”.

Maciej Englert - dorobek artystyczny

Maciej Englert - aktor teatralny i filmowy, reżyser - urodził się w 1945 r. w Warszawie. Jego działalność zawodowa związana jest przede wszystkim ze stołecznym Teatrem Współczesnym. W latach 1968-1975 był jego aktorem i reżyserem, w latach 1979-1981 - zastępcą dyrektora, a od 1981 jest dyrektorem tej sceny. W latach 1992–1993 był członkiem Rady ds. Kultury przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej.

Maciej Englert ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1967). W 1968 r. zaczął występować na scenie Teatru Współczesnego. Jego pierwszym przedstawieniem wyreżyserowanym na zawodowej scenie był tekst "Iskrą tylko..." Zbigniewa Jerzyny w warszawskim Teatrze Dramatycznym (1971). Jako reżyser zadebiutował na scenie Teatru Współczesnego "Litością Boga" Jeana Cau (1972).

W 1974 zrealizował gościnnie w Szczecinie "Awans" Edwarda Redlińskiego. Sztuka odniosła sukces, a Englertowi zaproponowano objęcie tamtejszej sceny. Został wtedy najmłodszym dyrektorem teatralnym w Polsce. Teatr Współczesny w Szczecinie prowadził w latach 1976-1979.

Po powrocie do Warszawy Englert wystawił w Teatrze Współczesnym m.in. "Kurkę wodną" Witkacego (1980) i "Kobietę" Edwarda Bonda (1980). W 1981 przyjął propozycję Erwina Axera i został dyrektorem Teatru Współczesnego, który prowadzi do dzisiaj.

- Do dziś kieruje Pan (…), wbrew wszelkim przeciwnościom pielęgnując inteligencki i zespołowy charakter Teatru Współczesnego. Tutaj powstały Pańskie doskonałe spektakle oparte na sztukach Sławomira Mrożka, pamiętne „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa czy „Wniebowstąpienie” według Tadeusza Konwickiego – podkreślił w liście do Macieja Englerta minister kultury.

Englert ma w swoim dorobku również kilkanaście pozycji zrealizowanych w Teatrze Telewizji. Przygotował m.in. "Podróż do Moskwy" Jerzego Stefana Stawińskiego (1999), "Tango" Sławomira Mrożka (1999) oraz "Pieniądze innych ludzi" Jerry'ego Sternera (2001).

Jego najnowsze realizacje na scenie Teatru Współczesnego to m.in. „Psie Serce”  Michaiła Bułhakowa (2017) i „Taniec Albatrosa” Géralda Sibleyrasa (2014).

 

Źródło: /MKiDN, Culture.pl/powrót