53. Międzynarodowy Dzień Teatru

27-03-2014

Gdziekolwiek na Ziemi mieszkają ludzie, rodzi się tam niepowtarzalny Duch Teatru - czytamy w orędziu przygotowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku jego autorem jest Brett Bailey - dramatopisarz, reżyser i performer z Afryki Południowej. Orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego napisał prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest co roku 27 marca.

Jestem jednym z Was, których uwiódł teatr. Na widowni i na scenie (...). My, których uwiódł teatr, wierzymy, że w epoce dosłownego przekazu telewizyjnego warto łączyć się, by mówić językiem właściwym poezji – na forum ulicy, w przestrzeni postindustrialnej czy w tradycyjnym teatrze. Wierzę, że artysta teatru, choć nie porządkuje świata, to w przedziwny sposób go jednoczy  - napisał Olgierd Łukaszewicz.

Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r. dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku.

Narodowy Instytut Audiowizualny na stronie www.ninateka.pl udostępni premierowo spektakle wyreżyserowane przez osobowości polskiego teatru.  Wydarzeniem Międzynarodowego Dnia Teatru będzie internetowa premiera sztuki Sławomira Mrożka „Miłość na Krymie" w niezapomnianej realizacji Jerzego Jarockiego. Internauci będą mogli obejrzeć również „Wiśniowy sad" w reż. Izabelli Cywińskiej. Obchodom święta teatru w NINATECE towarzyszy temat tygodnia „Lektury audiowizualne". 24 marca br. rozpoczęły go trzy spektakle na podstawie dramatów Aleksandra Fredry: „Świeczka zgasła" w reż. Jerzego Stuhra „Zrzędność i przekora" w reż. Mikołaja Grabowskiego oraz „Nikt mnie nie zna" w reż. Jana Englerta.

Lektury audiowizualne to również radiowe adaptacje wielkich dzieł polskiej literatury. Z pewnością można do nich zaliczyć „Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w interpretacji Mariusza Benoit. Wśród powieści udostępnionych na stronie www.ninateka.pl  znajduje się też „Mała apokalipsa" Tadeusza Konwickiego w radiowej interpretacji Adama Ferencego oraz „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego w interpretacji Krzysztofa Banaszyka.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru Instytut Teatralny współorganizuje ogólnopolską akcję "Dotknij Teatru". Do 6 kwietnia br. w 49 miastach w całej Polsce odbywać się będą projekcje, spektakle, spotkania z artystami, warsztaty, wykłady, zwiedzanie kulis i warsztaty. Szczegółowy program znajduje na stronie www.dotknijteatru.pl

Orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnegopowrót