54. Międzynarodowy Dzień Teatru

27-03-2015

Minister Omilanowska z odznaczonymi medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis. fot. Danuta Matloch
Minister Omilanowska z odznaczonymi medalami Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". fot. Danuta Matloch

Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru. To zwykle ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji - czytamy w orędziu przygotowanym przez polskiego reżysera Krzysztofa Warlikowskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. 27 marca br. wybitni przedstawiciele polskiego życia teatralnego zostali uhonorowani przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ogłoszony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r. dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. Obchodzony jest na całym świecie 27 marca.

Tradycyjnym elementem obchodów jest odczytywanie na scenach całego świata orędzia przygotowanego przez jednego z wielkich twórców teatru. W roku 2015 zaszczyt ten spotkał polskiego reżysera, Krzysztofa Warlikowskiego - dyrektora artystycznego Nowego Teatru w Warszawie.  

tekst orędzia

Międzynarodowy Dzień Teatru jest okazją do uczczenia zasług ludzi teatru. W roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska podjęła decyzję o odznaczeniu medalami Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” grona wybitnych teatrologów oraz badaczy teatru i dramatu.

- prof. Dobrochna Ratajczakowa – badaczka teatru i dramatu, zajmująca się problematyką ewolucji form dramatycznych, zwłaszcza komedii. Kieruje Zakładem Dramatu i Teatru w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- prof. Jan Michalik – badacz dziejów teatru krakowskiego oraz scenicznej recepcji twórczości dramatycznej. Wieloletni kierownik Katedry Teatru i Dramatu (wcześniej Zakładu Teatru) na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- prof. Maria Prussak – w swoich badaniach oraz pracach edytorskich skupiła się na twórczości Adama Mickiewicza i Stanisława Wyspiańskiego – w tym ich dziełach dramatycznych. Kieruje Ośrodkiem Badań Filologicznych i Edytorstwa Naukowego Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

- dr Halina Waszkiel – badaczka teatru i dramatu, zajmująca się problematyką teatru XIX w., teatrem lalkowym oraz dramaturgią teatru lalek. Jest autorką jednego z tomów ukazującej się w tym roku monumentalnej monografii jubileuszowej Dzieje Teatru Narodowego.

- Jacek Sieradzki – krytyk teatralny i teatrolog. Od początku zaangażowany w Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest także pomysłodawcą i kierownikiem innych znaczących konkursów teatralnych oraz festiwali. Od wielu lat pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Dialog”.

- Andrzej Lis – krytyk teatralny i teatrolog. Od wielu lat związany jako członek Komisji Artystycznej z Ogólnopolskim Konkursem na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

- Andrzej Brzoska – reżyser dźwięku, prekursor nowatorskich rozwiązań technologicznych stosowanych w studiach słuchowiskowych Teatru Polskiego Radia, wykładowca Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się 27. marca br. w siedzibie MKiDN.

 powrót