Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

6. Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi"

17-06-2011

Ideą artystyczną tegorocznego przeglądu jest pokazanie swobodnych literackich inspiracji, które stają się kanwą dla teatru posługującego się plenerowymi i ulicznymi formami wyrazu. Organizatorzy zaprosili przedstawienia przygotowane na podstawie utworów Stanisława Lema, Miguela Cervantesa, Moliera, Szolema Alejchema, Federika Garcii Lorki.

Tradycją festiwalu stało się pokazywanie widowisk w rozmaitych miejscach i przestrzeniach Lublina, między innymi: w namiocie cyrkowym na placu Litewskim, na śródmiejskim deptaku na Krakowskim Przedmieściu, na Starym Mieście, przed Galerią Centrum, w przestrzeniach plenerowych placów Łokietka i Litewskiego. Głównym celem - podkreślają organizatorzy - jest atrakcyjność tych spektakli dla najszerszego kręgu widzów oraz zainteresowanie nimi również przypadkowych przechodniów.

"Teatr uliczny, wychodząc w przestrzeń tętniącą życiem, musi słowo zastąpić znakiem, ruchem, maszyną, lalką, muzyką - wyjaśnia dyrektor przeglądu Witold Mazurkiewicz. - W tym roku centralnym miejscem pokazów będzie plac Litewski, gdzie w namiocie cyrkowym i nieopodal pokażemy osiem spektakli z pięciu krajów."

Do Lublina przyjadą wielkie widowiska uliczne z Polski, Węgier, Czech, Białorusi i Ukrainy. Będą to między innymi: utrzymany w stylu commedia dell'arte węgierski "Skąpiec" (rozgrywany częściowo na szczudłach) teatru The Winged Dragon, który w 2009 roku otrzymał nagrodę Pierrota za najlepszy spektakl uliczny na Węgrzech. Nowe przedstawienie "Planeta Lem" Teatru Biuro Podróży z Poznania. Inspirowany relacją hiszpańskiego poety i jego przyjaciela malarza Salvadore Dali "Lorca" (przedstawienie grupy czeskich mimów fizycznych z Tante Horse). "Czarny cyrk na sześć fortepianów i dwunastu aktorów" poznańskiego Teatru Strefa Ciszy. Plenerowe przedstawienie "Marzenie o Don Kichocie" Akademickiego Teatru Dramatu z Białorusi czy parada uliczna "Okruchy wielkich snów" w wykonaniu czeskiej grupy V.O.S.A, pokazywana już podczas EXPO w Szanghaju.

Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi" powołał do życia w 1996 roku lubelski aktor i reżyser Witold Mazurkiewicz, obecnie kierownik artystyczny Kompanii "Teatr". Przegląd od początku stawia sobie za cel spotykanie różnorodnych tradycji teatralnych oraz odkrywanie dokonań twórców z krajów tak zwanej Grupy Wyszehradzkiej oraz z graniczących z Lubelszczyzną - Białorusi i Ukrainy.

Na festiwal składają się trzy nurty: główny (przedstawienia teatrów instytucjonalnych i offowych), plenerowy (także widowiska cyrkowe), dziecięcy (przedstawienia familijne o rozmaitej formie, adresowane do najmłodszej widowni, młodzieży oraz rodziców). Przegląd ma charakter konkursowy, a laureatów (otrzymują tak zwane Perły dla Sąsiadów) w poszczególnych nurtach wyłania specjalnie powołane kilkuosobowe jury. W tym roku zaproszone przedstawienia będą oceniać aktorzy: Piotr Gajos, Jarosław Tomica i Kinga Waligóra.

Program 6. Festiwalu Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi"

 • 15 czerwca - godz. 16.00 - The Winged Dragon z Węgier - "Skąpiec" w reżyserii Dávida Fekete;
  • godz. 18.00 - Teatr Porywacze Ciał z Poznania - "Inwazja Porywaczy Ciał" w reżyserii Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka;
  • godz. 22.00 - Teatr Biuro Podróży - "Planeta Lem" w reżyserii Pawła Szkotaka;
 • 16 czerwca - godz. 18.00 - Tante Horse z Pragi - "Lorca" w reżyserii Radima Vizváry;
  • godz. 22.00 - Teatr Strefa Ciszy - "Salto Mortale vol. 2" w reżyserii Adama Ziajskiego;
 • 17 czerwca - godz. 16.00 - V.O.S.A. z Pragi - "Okruchy wielkich snów" (kreacja zespołowa);
  • godz. 18.00 - ukraiński Teatr Woskresinnia z Lwowa - "Wesoła karczma" w reżyserii Oleksandra Levita;
  • godz. 22.00 - białoruski Akademicki Teatr Dramatu z Brześcia - "Marzenie o Don Kichocie" w reżyserii Aleksandra Kozaka.
Centrum Kultury w Lublinie
ul. Narutowicza 32, pok. 205, 20-016 Lublin


powrót

koniec głównej treści