6. Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi"

17-06-2011

Ideą artystyczną tegorocznego przeglądu jest pokazanie swobodnych literackich inspiracji, które stają się kanwą dla teatru posługującego się plenerowymi i ulicznymi formami wyrazu. Organizatorzy zaprosili przedstawienia przygotowane na podstawie utworów Stanisława Lema, Miguela Cervantesa, Moliera, Szolema Alejchema, Federika Garcii Lorki.

Tradycją festiwalu stało się pokazywanie widowisk w rozmaitych miejscach i przestrzeniach Lublina, między innymi: w namiocie cyrkowym na placu Litewskim, na śródmiejskim deptaku na Krakowskim Przedmieściu, na Starym Mieście, przed Galerią Centrum, w przestrzeniach plenerowych placów Łokietka i Litewskiego. Głównym celem - podkreślają organizatorzy - jest atrakcyjność tych spektakli dla najszerszego kręgu widzów oraz zainteresowanie nimi również przypadkowych przechodniów.

"Teatr uliczny, wychodząc w przestrzeń tętniącą życiem, musi słowo zastąpić znakiem, ruchem, maszyną, lalką, muzyką - wyjaśnia dyrektor przeglądu Witold Mazurkiewicz. - W tym roku centralnym miejscem pokazów będzie plac Litewski, gdzie w namiocie cyrkowym i nieopodal pokażemy osiem spektakli z pięciu krajów."

Do Lublina przyjadą wielkie widowiska uliczne z Polski, Węgier, Czech, Białorusi i Ukrainy. Będą to między innymi: utrzymany w stylu commedia dell'arte węgierski "Skąpiec" (rozgrywany częściowo na szczudłach) teatru The Winged Dragon, który w 2009 roku otrzymał nagrodę Pierrota za najlepszy spektakl uliczny na Węgrzech. Nowe przedstawienie "Planeta Lem" Teatru Biuro Podróży z Poznania. Inspirowany relacją hiszpańskiego poety i jego przyjaciela malarza Salvadore Dali "Lorca" (przedstawienie grupy czeskich mimów fizycznych z Tante Horse). "Czarny cyrk na sześć fortepianów i dwunastu aktorów" poznańskiego Teatru Strefa Ciszy. Plenerowe przedstawienie "Marzenie o Don Kichocie" Akademickiego Teatru Dramatu z Białorusi czy parada uliczna "Okruchy wielkich snów" w wykonaniu czeskiej grupy V.O.S.A, pokazywana już podczas EXPO w Szanghaju.

Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi" powołał do życia w 1996 roku lubelski aktor i reżyser Witold Mazurkiewicz, obecnie kierownik artystyczny Kompanii "Teatr". Przegląd od początku stawia sobie za cel spotykanie różnorodnych tradycji teatralnych oraz odkrywanie dokonań twórców z krajów tak zwanej Grupy Wyszehradzkiej oraz z graniczących z Lubelszczyzną - Białorusi i Ukrainy.

Na festiwal składają się trzy nurty: główny (przedstawienia teatrów instytucjonalnych i offowych), plenerowy (także widowiska cyrkowe), dziecięcy (przedstawienia familijne o rozmaitej formie, adresowane do najmłodszej widowni, młodzieży oraz rodziców). Przegląd ma charakter konkursowy, a laureatów (otrzymują tak zwane Perły dla Sąsiadów) w poszczególnych nurtach wyłania specjalnie powołane kilkuosobowe jury. W tym roku zaproszone przedstawienia będą oceniać aktorzy: Piotr Gajos, Jarosław Tomica i Kinga Waligóra.

Program 6. Festiwalu Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi"

Centrum Kultury w Lublinie
ul. Narutowicza 32, pok. 205, 20-016 Lublin


powrót