6. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

27-09-2010

6. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Warszawa, 26 września - 2 października 2010

Szósta edycja Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędzie się w dniach 26 września - 2 października 2010 w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki.

Festiwal, zainicjowany w 2005 roku, jest prezentacją najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata. To jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce. W ciągu czterech lat swojego istnienia festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy. Podczas kolejnych edycji swoją twórczość zaprezentowało ponad 120 artystów i grup z ponad 45 krajów.

Głównym założeniem festiwalu jest otwieranie warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. Festiwal chce być taki, jaka jest sama Warszawa i cały współczesny świat - coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Chce być wydarzeniem, które nieustannie się rozwija i poszukuje.

Szósta edycja to kolejny, z kilku względów bardzo ważny etap tych poszukiwań. Wrześniowe wydarzenia w miasteczku festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki będą w 2010 roku i w dalszej przyszłości przede wszystkim wydarzeniami z zakresu World Music. Miasteczko festiwalowe stanie się nie tylko przestrzenią, w której współistnieją ze sobą tradycje różnych stron świata, ale także czasem, w którym te tradycje spotykają współczesność.

Festiwal zainauguruje koncert Ivana Linsa z Brazylii oraz występ Hiszpanki Conchy Buiki. Kariera Ivana Linsa jako kompozytora, piosenkarza, autora tekstów, pianisty i perkusisty trwa od 35 lat. Dotychczas wydał 27 płyt, przy ponad 350 piosenkach nagranych w Brazylii i setkach na całym świecie. Jest jednym z najwięcej nagrywających i najbardziej znanych brazylijskich kompozytorów – wielokrotnym zdobywcą nagród Grammy i Latynoamerykańskich Grammy. Utwory Ivana Linsa nagrywali m.in. tacy artyści, jak: Ella Fitzgerald, Barbra Streisand, Sting, Sarah Vaughan, Carmen MacRae, The Manhattan Transfer, Diane Schuur, Nancy Wilson, Eliane Elias, Patti Austin, Toots Thielemanns, Take 6, Lee Ritenour, David Benoit, Mark Murphy, Dave Grusin, Sergio Mendes.

Concha Buika od dziecka ujawniała muzyczny talent, ale dopiero wyjazd do Londynu na studia aktorskie odmienił jej życie. Momentem kluczowym było zaproszenie od Pata Methenego, który ostatecznie przekonał ją do rozpoczęcia kariery w muzyce. W latach 90. brała udział w najróżniejszych przedsięwzięciach, takich jak "Ombra" autorstwa La Fura dels Baus czy też nagranie ścieżki dźwiękowej do hiszpańskiego filmu "km.O". Jednocześnie sama komponowała utwory, wśród nich "Ritmo para voc?", "Up to the sky" czy "Loving you". Jej debiutancki album "Buika" ukazał się nakładem wydawnictwa Warner Music w 2005 roku. Rok później wyszedł drugi album "Mi ni?a Lola", nagrodzony jako Najlepszy Album i Najlepsza Produkcja podczas ceremonii rozdania Hiszpańskich Nagród Muzycznych. Jej trzeci projekt - "Ni?a de fuego" - wyprodukowany i zaaranżowany przez Javiera Limóna i nagrany pod jego kierownictwem, wprowadził ją do świata najlepszej współczesnej muzyki fusion i zdobył dla niej nominacje dla Najlepszego Albumu i Najlepszej Produkcji podczas ostatniej edycji latynoamerykańskich nagród Grammy.

Wśród muzycznych gwiazd piątej edycji Skrzyżowania Kultur pojawią się m.in. malijski wokalista Salif Keita, którego występ zakończy festiwal (2 października). Salif czerpie swoją artystyczną siłę ze swych nieustannych poszukiwań własnej odnowy, tak w sferze tekstów, jak muzyki, a także w śpiewie. Jego głos pozwala mu interpretować prawdziwe emocje, bez względu na to czy śpiewa w języku Malinke, Bambara czy po francusku. Zawsze szuka możliwie najlepszego dźwięku, nie waha się przeplatać tych języków w swoich poszukiwaniach poetyckiej precyzji.

27 września wystąpi legendarna grupa Ladysmith Black Mambazo z RPA, która łączy zawiłe rytmy i harmonizacje swoich rodzimych południowoafrykańskich tradycji muzycznych z brzmieniem i emocjami chrześcijańskiej muzyki gospel.

Mayra Andrade, młoda wokalistka reprezentująca Wyspy Zielonego Przylądka, zaprezentuje się publiczności 28 września. Jej debiutanckim albumem "Navega", wydany w 2006 roku, to zbiór piosenek czerpiących z najróżniejszych muzycznych stylów i barw. Jej kolejna płyta, "Stória, Stória..." z 2009 roku, nosi ślad wielu podróży. Słychać na niej muzykę Wysp, na przykład we wskrzeszonej przez nią bandeirze, rytmie charakterystycznym dla wyspy Fogo, afrykańskie rytmy oraz ekspresyjny walc. Mayra Andrade poszukuje własnej muzyki, całkowicie zanurzona w stylistycznej różnorodności.

Chiny będą reprezentować m.in. wokalista Mamer oraz Hanggai. Muzyka Mamera łączy tradycyjne elementy z zachodnim folkiem, rockiem i wirtuozerską grą na gitarze, dumbrze i innych tradycyjnych instrumentach. Piosenki na albumie Hanggaiego to adaptacje tradycyjnych pieśni z łąk, śpiewane po mongolsku, wiele z nich używa techniki hoomei, śpiewania gardłem, przekazywanej przez stulecia, z pokolenia na pokolenie. Sercem tej muzyki są dwa tradycyjne instrumenty: morin khuur - skrzypki z końskim włosiem, oraz tobshuur - rodzaj dwustrunowej lutni.

W kalendarium wrześniowych wydarzeń w 2010 roku nie zabraknie również charakterystycznych do tej pory dla imprezy elementów edukacyjnych, które przybiorą formę festiwalowej Akademii Muzycznej. Zostaną też poprowadzone przez światowej klasy mistrzów warsztaty muzyczne (27 września – 2 października). Założeniem warsztatów organizowanych przez Marię Pomianowską jest zebranie warszawiaków wokół idei otwarcia na innych ludzi odmiennych kulturowo. Na zakończenie wspólnej pracy, 2 października o godzinie 15.00 w Namiocie Festiwalowym pod PKiN odbędzie się Koncert Finałowy uczestników warsztatów.

Tak jak przed rokiem pojawi się specjalna oferta dla dzieci. Widzowie będą mogli również obejrzeć w namiocie festiwalowym wystawę fotograficzną w formie stałej ekspozycji ("Off Beijing" Piotra Sadurskiego).powrót