65. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

10-08-2010

Jubileuszową edycję najstarszego festiwalu muzycznego na świecie wypełnią, jak co roku, koncerty, recitale i kursy mistrzowskie. Wystąpią wybitni zagraniczni i polscy pianiści, a także utalentowani młodzi artyści - zwycięzcy prestiżowych konkursów pianistycznych.

 

"Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju wyróżnia przede wszystkim fakt, że jest to najstarszy na świecie festiwal pianistyczny, nie tylko chopinowski - podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu, pianista Piotr Paleczny. - Olbrzymim plusem festiwalu w Dusznikach jest jego kameralność. Nie posiadamy współczesnej, nowej sali koncertowej. Ale posiadamy coś, o czym stale przypominamy i co budzi olbrzymi respekt wśród wykonawców - estradę, na której wiele lat temu w 1826 roku wystąpił sam Fryderyk Chopin. To budzi olbrzymi szacunek i nobilituje nasz festiwal. Jest bardzo mało tego typu wydarzeń, które szczyciłyby się bogatszą i dłuższą tradycją."

Wśród zaproszonych na tegoroczny festiwal artystów znaleźli się najwybitniejsi pianiści i laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Festiwal zainauguruje koncert w wykonaniu Piotra Palecznego i Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej. Artyści zagrają w hali namiotowej ustawionej w Parku Zdrojowym. 7 sierpnia z recitalem fortepianowym wystąpi Kevin Kenner - laureat II nagrody z 1990 roku, w poniedziałek zagrają Sa Chen - laureatka IV nagrody z 2000 roku i Dang Thai Son - zwycięzca konkursu z roku 1980. 13 sierpnia to natomiast dzień występu Jeana-Marca Luisady, laureata V nagrody konkursu z 1985 roku. Podczas festiwalu publiczność będzie miała także okazję wysłuchać recitalu Ayako Uehary (8 sierpnia), Stanisława Bunina (8 sierpnia), Nelsona Goernera (11 sierpnia) oraz rodowitej duszniczanki - Ewy Kupiec (12 sierpnia) i Fabio Bidiniego (14 sierpnia).

Jak zawsze zaprezentuje się grupa kilkunastu wybitnie utalentowanych młodych artystów - zwycięzców prestiżowych konkursów pianistycznych, które w okresie ostatnich lat odbyły się na świecie. W sobotę, 7 sierpnia wystąpi Yuja Wang - zwyciężczyni Aspen Music Festival Concerto Competition i laureatka Young Artist of the Year Award 2009, przyznawanej przez magazyn "Gramophone". Dzień później zagra znana dusznickiej publiczności Chinka z Hong-Kongu Rachel Cheung - zdobywczyni II nagrody w Alessandro Casagrande International Piano Competition w 2008 roku i IV nagrody w prestiżowym Leeds International Pianoforte Competition w roku 2009. Popołudniowe recitale od wtorku do soboty będą wyjątkową okazją do wysłuchania zwycięzców najsłynniejszych konkursów pianistycznych na świecie z ubiegłego roku: chorwackiej pianistki Martiny Filjak - triumfatorki Cleveland Piano Competition (10 sierpnia), rosyjskiego pianisty Denisa Kozhukhina - zdobywcy Vendome Prize 2009 w Lizbonie (11 sierpnia), Rosjanki Sofyi Gulyak - pierwszej w historii konkursu kobiety-zwyciężczyni Leeds International Pianoforte Competition (12 sierpnia) oraz dwóch artystek z Korei Południowej - Seong-Jin Cho, laureatki I nagrody w Hamamatsu International Piano Competition (13 sierpnia) i Yeol Eum Son, zdobywczyni Srebrnego Medalu w Van Cliburn International Piano Competition (14 sierpnia). Ponadto we wtorek, 12 sierpnia odbędzie się koncert polskich uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.

Towarzyszące festiwalowi Kursy Mistrzowskie poprowadzą w tym roku prof. Choong-Mo Kang z Seulu (6-9 sierpnia) oraz prof. Jerome Rose z Nowego Jorku (11-14 sierpnia), natomiast wykład wygłosi prof. Jan Ekier (10 sierpnia).

W niedzielę, 8 sierpnia o godz. 12.30 w Kościele Parafialnym odbędzie się Msza św. w intencji Fryderyka Chopina. Podczas liturgii wykonana zostanie "Msza" Józefa Elsnera.

Fryderyk Chopin przyjechał do Dusznik w sierpniu 1826 roku z polecenia lekarzy warszawskich. Kurort przypadł kompozytorowi do gustu, o czym wiemy z jego listów:

"Dwa dni już piję serwatkę i wody tutejsze i niby, jak mówią, mam trochę lepiej wyglądać, mam niby tyć, a tym samym lenieć [...]. Rano, najpóźniej o godzinie 6, już wszyscy chorzy przy źródle; tu dopiero kiepska dęta muzyka – z kilkunastu karykatur w rozmaitym guście złożona, na czele których fagocista, chudy, z osiodłanym, zatabaczonym nosem, przestrasza wszystkie damy, co się koni boją, przygrywa wolno spacerującym Kurgastom [...]. Taka promenada [...] trwa zazwyczaj do ósmej, [...] potem udają się na śniadanie. [...] Po obiedzie zazwyczaj jeszcze większa maskarada niż rano, bo każdy wystrojony, każdy w innym niż rano pokazuje się kostiumie! Znów muzyka paskudzi, a tak chodzi się już do samego wieczora" - pisał Chopin do kolegi.

Kompozytor zagrał w Dusznikach dwa charytatywne koncerty.

"List w tych dniach odebrany z Kudowy [...] zaszczytnie donosi o młodym artyście polskim Fryderyku Chopin, który [...] dla polepszenia zdrowia został od niejakiego czasu w Dusznikach - napisał 22 sierpnia 1826 roku "Kurier Warszawski". - Tam bowiem, gdy kilkoro dzieci przez śmierć ojca do wód na kurację przybyłego sierotami stały się, P. Chopin, ośmielony przez osoby talent jego znające, dał 2 koncerta na dochód tychże, co jemu wiele chwały, a tym nieszczęśliwym niepospolite wsparcie przyniosło".

Pierwszy dusznicki Festiwal Chopinowski odbył się w 1946 roku, w 120. rocznicę koncertów młodego Fryderyka w uzdrowisku. Wystąpili wówczas znakomici polscy pianiści Zofia Rabcewiczowa i Henryk Sztompka. Od tego czasu festiwal odbywa się corocznie. Z upływem lat zyskał znaczny prestiż artystyczny i międzynarodową rangę.

Duszniki Zdrój, 6 sierpnia - 14 sierpnia 2010powrót