66. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz. Muzeum dostanie dodatkowe pieniądze na konserwację.

27-01-2011

60 milionów euro na rzecz Funduszu Żelaznego dla zachowania autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau- wpłatę takiej kwoty zakłada umowa podpisana przez ministra spraw zagranicznych RFN i wszystkich premierów niemieckich landów z prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau. Niemieckie pieniądze będą przekazywane w pięciu równych ratach począwszy od tego roku.

66. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz.

Wiceminister Piotr Żuchowski wraz z dyrektorem Muzeum Piotrem Cywińskim na obchodach 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz (fot. P.Sawicki)

Jak ocenia prezes Fundacji, dyrektor Muzeum Piotr Cywiński, jest to największy sukces fundraisingowy w historii polskich instytucji kultury. Podkreśla przy tym, że kolejne sumy są już publicznie zadeklarowane przez inne państwa. Austriackie 6 milionów euro przeszło przez obrady Parlamentu. 15 milionów dolarów USA zaakceptował Kongres. Na finiszu są dotyczące tej kwestii rozmowy m.in. z Belgią i Wielką Brytanią. Do planowanej docelowo sumy 120 milionów euro brakuje niecałych 40 milionów. Z okazji dzisiejszych (27.01) obchodów 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, rusza duża akcja medialna i społeczna, zachęcająca osoby prywatne i firmy do pomocy w dokończeniu tworzenia Funduszu. Akcja ta, zaprojektowana przy istotnej pomocy pro bono międzynarodowej firmy - Edelman PR jest obliczona na 3-5 lat.

Dochody z Funduszu będą mogły być przeznaczane jedynie na konserwację. Przez pierwsze lata, wyłącznym celem będą poważne prace w 45 barakach murowanych obozu kobiecego Birkenau, które -w przeciwnym razie -w ciągu dekady należałoby zakwalifikować do ruin.

Wieloletni plan konserwatorski został opracowany przez specjalistów z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Plan obejmuje priorytetowe zadania, takie jak konserwacja niszczejących baraków i wież wartowniczych, w tym wzmocnienie fundamentów i dachów oraz konserwację dzieł sztuki więziennej, między innymi rysunków, napisów i malowideł ściennych. Plan przewiduje również konserwację setek tysięcy obiektów ruchomych i dokumentów, które stanowią dowód na zbrodnie popełnione w Auschwitz (w tym kilka tysięcy fotografii i negatywów, około 6 tysięcy dzieł sztuki i setki sztuk odzieży więziennej).

Roczny koszt organizacji i realizacji wieloletniego planu konserwacji budynków i obiektów wynosi około 4–5 milionów euro.powrót