7. Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania

28-06-2011

Podczas siódmej edycji festiwalu Zawirowania spotkają się w Warszawie teatry tańca z całego świata. Wystąpi 19 zespołów z 16 krajów, m.in. z Meksyku, USA, Izraela, Japonii.

W tym roku w cyklu "Skandynawia tańczy w Warszawie" wystąpią cztery zespoły z tego regionu - Cullberg Ballet ze Szwecji, niekwestionowana gwiazda festiwalu, ze spektaklem "JJ Voices", inspirowanym piosenkami Janis Joplin, Mancopy z Danii z "Cake & Consequences", projekcie z udziałem tancerzy z Tanzanii, Fricar Dance Company z Norwegii z dynamicznym przedsięwzięciem tanecznym "Kruk!" oraz Glims and Gloms z Finlandii z solowym przedstawieniem "A Man without a Shade in His Soul". Każdy z tych zespołów cieszy się uznaniem w swoim kraju, ale raczej nieczęsto można ich spotkać razem, i to jeszcze poza Skandynawią. Platforma tańca, która odbyła się w tym roku w Sztokholmie, zatytułowana: "Gorący lód", najlepiej oddaje ideę teatrów tańca tego regionu. Zupełnie inny klimat będzie reprezentować Opus ballet z Meksyku, który pojawi się na Zawirowaniach z przedstawieniem "Aqua". Oprócz tego zaprezentują się zaprzyjaźnione z festiwalem zespoły, które w poprzednim roku spodobały się warszawskiej publiczności: Yossi Berg & Oded Graf z Izraela w "Heroes" i Lee Saar z USA ze spektaklem "Fame", poświęconym pamięci niedawno zmarłego aktora Heatha Ledgera. Program uzupełnią zespoły z krajów Europy Środkowej, tancerze z Nowogrodu w Rosji, grupy tańca współczesnego z Niemiec i Francji. Zespół Teatru Tańca Zawirowania przedstawi swoją nową premierę "Zbliżenia", przygotowaną we współpracy z Tomasem Nepsinskim ze Słowacji.

Warszaty, nieodłączny element festiwalu, poprowadzą pedagodzy tańca: z Polski - Katarzyna Kizior i Szymon Osiński, a z zagranicy: Yossi Berg i Ricardo Domingo. Nie zabraknie dodatkowych atrakcji: spektakli plenerowych, wystaw i spotkań z artystami. Festiwal odbędzie się pomiędzy 25 czerwca i 2 lipca 2011 w Teatrze Stara Prochownia, na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego, w Centralnym Basenie Artystycznym i CSW Zamek Ujazdowski.powrót