70. Konkurs Szopek Krakowskich

17-12-2012

Do 24 lutego 2013 r. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa potrwa wystawa po jubileuszowym, 70. Konkursie Szopek Krakowskich. Dwie pierwsze nagrody w kategorii szopek dużych zdobyli  Zbigniew Gillert i Leszek Zarzycki. Szopka Leszka Zarzyckiego zdobyła także nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Wyniki konkursu ogłoszono 9. grudnia br. Pierwsze nagrody w kategorii szopek średnich zdobyli Dariusz Czyż i Zbigniew Zyman, a w kategorii szopek małych - Marian Dłużniewski i Maciej Moszew. Za najpiękniejszą szopkę miniaturową nagrodzono Wiesława Barczewskiego. Nagrodę specjalną imienia Zofii i Romana Reinfussów za całokształt pracy twórczej otrzymał Kazimierz Stopiński, a nagrodę imienia byłego dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego - za wieloletni udział w konkursie i wytrwałe pielęgnowanie tradycji szopkarstwa - dostał Tadeusz Gillert (w konkursach startował 48 razy ).

Do tegorocznej edycji zgłoszono 163 prace. Oceniano je w kategoriach: seniorów, młodzieżowej i dziecięcej. Najczęściej pojawiające się motywy w zaprezentowanych w tym roku na Rynku Głównym pracach to Euro 2012 i tradycyjne motywy bożonarodzeniowe: narodziny Jezusa w stajence w Betlejem i wędrówka Trzech Króli.

Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się zawsze w pierwszy czwartek grudnia, gdy szopkarze przynoszą swoje dzieła pod pomnik Adama Mickiewicza.  Po prezentacji przenoszą je do Muzeum Historycznego, aby ocenili je jurorzy.powrót