75. rocznica Zbrodni Katyńskiej

10-04-2015

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska i szef KPRM Jacek Cichocki na uroczystych obchodach 75. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. 
PAP/Radek Pietruszka
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska i szef KPRM Jacek Cichocki na uroczystych obchodach 75. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. PAP/Radek Pietruszka

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska i polska delegacja na uroczystych obchodach 75. rocznicy zbrodni katyńskiej w rosyjskiej części Cmentarza Wojennego w Katyniu. 
PAP/Wojciech Pacewicz
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska i polska delegacja na uroczystych obchodach 75. rocznicy zbrodni katyńskiej w rosyjskiej części Cmentarza Wojennego w Katyniu. PAP/Wojciech Pacewicz

Minister kultury Małgorzata Omilanowska na uroczystych obchodach 75. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. 
PAP/Radek Pietruszka
Minister kultury Małgorzata Omilanowska na uroczystych obchodach 75. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. PAP/Radek Pietruszka

Prezydenci Polski i Ukrainy-  Bronisław Komorowski i Petro Poroszenko - podczas uroczystości na terenie Państwowego Memoriału Ofiar Totalitaryzmu w Bykowni koło Kijowa.
PAP/Paweł Supernak Prezydenci Polski i Ukrainy- Bronisław Komorowski i Petro Poroszenko - podczas uroczystości na terenie Państwowego Memoriału Ofiar Totalitaryzmu w Bykowni koło Kijowa. PAP/Paweł Supernak

Centralne uroczystości poświęcone 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej fot. Jacek ŁagowskiWarszawa - Centralne uroczystości poświęcone 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej fot. Jacek Łagowski

Centralne uroczystości poświęcone 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej fot. Jacek ŁagowskiWarszawa - Centralne uroczystości poświęcone 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. fot. Jacek Łagowski

 

„Prawda o zbrodni katyńskiej była niewygodna nie tylko dla władzy sowieckiej, ale i dla naszych aliantów, gotowych zatrzeć o niej pamięć w imię ważniejszych dla nich celów politycznych” - powiedziała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Minister Omilanowska - razem z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jackiem Cichockim - przewodniczyła polskiej delegacji uczestniczącej 10. kwietnia br. w uroczystościach na Cmentarzu Katyńskim.

W delegacji byli tez m.in. przedstawiciele rodzin katyńskich i rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu- Elżbieta Radziszewska i Jan Wyrowiński, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. W sumie do Katynia przybyło ok. 100 osób.

Stoimy w lesie katyńskim, miejscu, gdzie pogrzebano ofiary straszliwej zbrodni stalinowskiej - mówiła minister Omilanowska.

Pełny tekst wystąpienia

Uroczystość w Katyniu rozpoczęła się w rosyjskiej części kompleksu memorialnego, gdzie odmówiono modlitwę prawosławną; złożono wieńce. Potem na polskiej części cmentarza odprawiono mszę celebrowaną przez ks. płk. Jana Domiana oraz modlitwę ekumeniczną. Złożono wieńce i zapalono znicze. Trębacz odegrał sygnał "Śpij, kolego", rozległ się dzwon pamięci, następnie trębacz odegrał sygnał "Cisza". Na koniec członkowie delegacji wpisali się do księgi pamiątkowej w muzeum znajdującym się na terenie katyńskiego memoriału.

9. kwietnia br. uroczystości z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej odbyły się na terenie Państwowego Memoriału Ofiar Totalitaryzmu w Bykowni.

Pamięć o ofiarach i o zbrodni to broń, by świat nie szedł w złą stronę - mówił prezydent Bronisław Komorowski. W obchodach uczestniczyli także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, przedstawiciele władz RP z Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatą Omilanowską oraz przedstawiciele rodzin katyńskich, miejscowej Polonii, harcerze i żołnierze. Zebrani na cmentarzu w Bykowni uczcili pamięć ofiar totalitaryzmu minutą ciszy.

W kraju centralne uroczystości odbyły się 3 kwietnia br. przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Zbrodnia Katyńska

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucje więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Władze ZSRR postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.powrót