76. rocznica powstania w getcie warszawskim

19-04-2019

fot. PAP/Marcin Obara

Przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w piątek 19 kwietnia odbyły się  główne uroczystości 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W hołdzie bohaterom powstania zawyły syreny. Podczas uroczystości w wykonaniu Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi odśpiewany został hymn bojowników getta "Zog nit keyn mol". Odmówiona została również modlitwa za zmarłych - kadisz oraz złożono wieńce przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

Uroczystości 76. Rocznicy powstania w getcie warszawskim

Na zakończenie uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta – Chór Dziecięcy Miasta Łodzi wykonał utwór "Warszawo ma". Następnie wyruszył Marsz Szlakiem Pamięci Powstańców, a zaproszone delegacje złożyły kwiaty w pozostałych miejscach pamięci związanych z warszawskim gettem, m.in. przed pomnikiem "Żegoty", płycie ku czci Szmula Zygielbojma, przy Bunkrze Anielewicza i Umschlagplatz.

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

„Wyprostowani, nieugięci…” – wystawa Muzeum Getta Warszawskiego

Ekspozycję plenerową plansz prezentujących sylwetkę i twórczość Natana Rapoporta można od 18 kwietnia oglądać przy Pomniku Bohaterów Getta jego dłuta.

Wystawa towarzyszy obchodom 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Natan Rapoport ukończył studia w 1936 r. na warszawskiej ASP. W tym samym roku otrzymał główną nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie „Sport w sztuce” za „Tenisistkę”. Drugą wojnę światową przeżył w ZSRR, m.in. w nowosybirskim łagrze. Pomnik Bohaterów Getta jego projektu został odsłonięty 19 kwietnia 1948 r. Osiadł na stałe w Nowym Jorku w 1959 r. Do najbardziej znanych prac artysty należą: pomnik Mordechaja Anielewicza (1951) w kibucu Jad Mordechai, Zwój ognia (1971) w Lesie Męczenników koło Jerozolimy, pomnik Sześciu Milionów Ofiar Nazizmu (1964) w Filadelfii, Korczak’s Last Walk na fasadzie synagogi przy Park Avenue w Nowym Jorku i Liberation Monument w Liberty Park w New Jersey (1985), poświęcony wyzwoleniu niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

 



powrót