8. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”

04-08-2014

Otwarcie 8. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi  fot. Dwa Brzegi
Małgorzata Omilanowska, Grażyna Torbicka, Grzegorz Dunia. fot. Dwa Brzegi

Otwarcie 8. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi  fot. Dwa Brzegi
Prof. Małgorzata Omilanowska i Grażyna Torbicka. Fot. Dwa Brzegi.

 

Filmy nagradzane na różnych festiwalach, koncerty, wystawy i spotkania z artystami złożą się na program 8. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, który rozpoczął się 2. sierpnia br. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Gościem uroczystości otwarcia była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

- To jest niezwykły festiwal w niezwykłym miejscu. Warto sobie przy tej okazji uświadomić, że to miasto zostało kompletnie zniszczone w czasie I wojny światowe, a następnie odbudowany wielkim wysiłkiem mądrych ludzi, zafascynowanych kulturą tego obszaru. To właśnie wtedy zaczęła się wielka kariera Kazimierza jako mekki artystów, którzy na wiele dziesięcioleci zawładnęli niemal każdym drewnianym domkiem schowanym gdzieś za wzgórzami. Od lat przybywają tu architekci, malarze, rzeźbiarze, pisarze, a w XXI wieku przyszedł czas na wielkie kino – powiedziała prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, dokonując oficjalnego otwarcia 8. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu n/Wisłą.

Tegoroczny festiwal zainaugurował premierowy w Polsce pokaz filmu „Klub Jimmy’ego” w reż. Kena Loacha, nominowanego do Złotej Palmy na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. Pokazany będzie też nagrodzony Złotą Palmą „Zimowy sen” w reż. Nuri Bilge Ceylan. Na zakończenie pokazany będzie thriller z elementami kina noir „Kapitał Ludzki” w reż. Paolo Virzi.

Festiwalowe pokazy prezentacje i spotkania odbywają się w różnych miejscach w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, malowniczych miejscowościach położonych naprzeciw siebie, na obu brzegach Wisły. Część imprez zaplanowano też w pobliskim Mięćmierzu.

W cyklu „Świat pod namiotem” wyświetlonych zostanie 35 filmów prezentowanych m.in. w San Sebastian, Berlinie, Cannes, Rotterdamie, Rydze, Bratysławie, Gdyni, Krakowie. Prezentacje 14 filmów to będą polskie premiery m.in. najnowszy obraz Volkera Schloendorffa „Dyplomacja”, nominowany do Złotej Palmy w Cannes film „Pojmani” w reż. Atoma Egoyana, nagrodzony na Berlinale „W jego oczach” w reż. Daniela Ribeiro, a także „Dworzec Północny” w reż. Claire Simon oraz „Gabor” reż. Sebastiana Alfie.

W programie „Dwóch Brzegów” będzie też retrospektywa filmów Małgorzaty Szumowskiej oraz szwedzkiego reżysera Jan Troella. W cyklu „Wielkie kino na Małym Rynku” pokazane zostaną wybitne produkcje filmowe wprowadzane do kin w niewielu kopiach.

Na festiwalu będą też pokazy produkcji teatru telewizji, w tym cykl obrazów powstałych na podstawie dramatów Tadeusza Różewicza. Tradycyjnie odbędzie się konkurs filmów krótkometrażowych.

W programie jest również wiele koncertów muzycznych. Ze specjalnym koncertem pieśni do wierszy Bolesław Leśmiana wystąpią Stanisław Sojka i Adam Strug. Będzie też koncert Młodej Polskiej Filharmonii - orkiestry złożonej z 39 młodych muzyków, uzdolnionych uczniów szkół muzycznych, pod batutą Adama Klocka.

W tym roku na „Dwa Brzegi” przyjadą m.in. Allan Starski, Andrzej Chyra, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Paweł Pawlikowski, Małgorzata Szumowska, Lech Majewski. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jan Troell.

Pokazom towarzyszyć będą wystawy – m.in. rysunków Stanisława Ożoga, Piotra Fąfrowicza, fotografii Tomasza Sikory, malarstw rzeźby i ceramiki Alexa Johansona.

Festiwal „Dwa Brzegi” potrwa do niedzieli 10 sierpnia. Szczegółowy program znajduje się na stronie http://dwabrzegi.pl

 



powrót