8. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

23-08-2011

W tym roku liczne atrakcje zaplanowano po obu stronach Wisły. Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość poznania kultury jidysz poprzez koncerty, wystawy i spektakle teatralne.

Wydarzenie zainauguruje najnowszy spektakl Michała Zadary "1666" na podstawie "Szatana w Goraju" Isaaca Bashevisa Singera, przygotowany przez Teatr Żydowski w Warszawie. Ciąg hipnotycznych obrazów, którym towarzyszy muzyka nowojorskiego kompozytora Asa Horowitza, wprowadza widza w mroczny świat, gdzie wartością determinującą życie człowieka jest walka o władzę. Tego samego wieczoru odbędzie się koncert zespołu klezmerskiego Groove Headz z Austrii - "Wisła szepcze po żydowsku" na barce "Herbatnik" w Porcie Czerniakowskim.

Kolejną propozycją będzie spektakl "Tejbałe i jej demon" Państwowego Teatru Żydowskiego w Bukareszcie. Przedstawienie na podstawie sztuki Singera o tym samym tytule, w reżyserii Szabo K. Istvana to historia miłości demona i samotnej kobiety Tejbałe, poruszająca fundamentalne kwestie znaczenia dobra i zła.

W bardziej pogodnym i humorystycznym tonie, charakterystycznym dla kultury żydowskiej, będzie wystawiana sztuka "Księga raju" według Icyka Mangera, w reżyserii Piotra Cieplaka.

Oprócz sztuk teatralnych organizatorzy zaplanowali również pokaz kabaretowy "Delikatesy Starszych Panów" Janusza Tencera i Gwidona Jakowlewa w Klubie Mamele oraz widowisko muzyczne "Dermonung" w Teatrze Academia z udziałem twórcy z Izraela Mendy Cahana oraz artystki Olgi Mieleszczuk.

Stałym punktem festiwalowego programu są przedstawienia Teatru NN z Lublina, który gości na festiwalu "Warszawa Singera" niemal co roku. Teatr prezentuje jednoosobowe spektakle, których tematem są często opowiadania Singera. W tym roku będzie wystawiał sztukę zatytułowaną "Opowieści z bramy".

Muzycznie festiwal otworzy koncert światowej sławy kantora Josepha Malovanego z towarzyszącym chórem z Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Tradycją są występy wybitnych polskich artystów, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Po repertuar ten sięgnie Anna Maria Jopek, która wystąpi gościnnie z zespołem klezmerskim Kroke w Teatrze Żydowskim.

Wśród muzycznych wydarzeń festiwalu na szczególną uwagę zasługuje spektakl klezmerski "The Night in The Old Marketplace", będący połączeniem niepowtarzalnej muzyki z awangardową wizualizacją. Twórcą projektu i jednym z wykonawców jest Frank London, nowojorski trębacz, dyrygent i kompozytor, zdobywca nagrody Grammy w kategorii Contemporary World Music za album Wonder Wheel. Podczas występu towarzyszyć mu będą m.in. Aaron Alexander, Lorin Sklamberrg.

Najmłodsi uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralno-plastycznych prowadzonych przez Hannę Kossowską i Etel Szyc.

W tym roku po raz pierwszy wydarzenia będą odbywać się nie tylko w okolicach Placu Grzybowskiego, ale także zaułkach i klubach prawobrzeżnej Warszawy. Na Starej Pradze zostanie odtworzony świat przedwojennej żydowskiej Warsze. W kameralnych praskich podwórkach zagrają uliczni muzykanci, w alternatywnych klubokawiarniach zagoszczą artyści awangardowej, offowej sceny żydowskiej: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, King Kong, Candy, Daktari i inni. Dzieci razem ze swoimi rodzicami będą mogły wziąć udział w podwórkowych zabawach.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, która działa od 1988 roku na rzecz ocalenia od zapomnienia dziedzictwa kultury polskich Żydów.

Festiwal "Warszawa Singera" jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji, gromadzącym co roku od ośmiu lat wybitnych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer - Dyrektor Generalny Fundacji Shalom.

Od pierwszej edycji Festiwal "Warszawa Singera" dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach. Poza festiwalem "Warszawa Singera" do głównych inicjatyw fundacji należą takie projekty jak m.in. Centrum Kultury Jidysz, Żydowski Uniwersytet Otwarty czy Uniwersytet Trzeciego Wieku.

8. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 27 sierpnia - 4 września 2011.powrót