8. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych Tansman 2010

18-11-2010

Spektakl muzyczny "Jerusalem - miasto pokoju niebiańskiego i ziemskiego" zainauguruje ósmą już edycję festiwalu i konkursu Tansman 2010.

Odbywający się co dwa lata Konkurs i Festiwal promować ma młodych, wyróżniających się muzyków i kompozytorów oraz popularyzować muzykę wybitnego łodzianina, pianisty i kompozytora Aleksandra Tansmana.

"Jerusalem", spektakl przygotowany przez Jordi Savalla, to muzyczna historia wielokulturowej Jerozolimy - miasta, które przeszło burzliwe losy, wojny i konflikty, ale które również zostawiło ślad w światowej kulturze. Na scenie pojawią się artyści z czternastu krajów, m.in. z Izraela, Armenii, Turcji, Syrii, Iraku, Afganistanu, wystąpią także Palestyńczycy.

Według organizatorów festiwalu Savall udowadnia, że muzyka jednoczy, potrafi przenikać granice narodowościowe, kulturowe, polityczne i religijne. Jednym z kluczowych momentów koncertu ma być odtworzenie słów modlitwy rumuńskiego Żyda Schlomo Katza, która tak poruszyła niemieckiego oficera, że ocaliła Katza przed egzekucją w Auschwitz.

Na festiwalu swoją światową prapremierę (15 listoapda w Filharmonii Łódzkiej) będzie miał koncert fortepianowy na jedną rękę, napisany przez Tansmana dla słynnego jednorękiego pianisty, Paula Wittgensteina.

Podczas finału konkursu w Filharmonii Łódzkiej, 19 listopada, będzie też miało miejsce prawykonanie dzieła brytyjskiego kompozytora Michaela Nymana "Chopin/Milton Songs", które skomponował specjalnie na zamówienie organizatorów Tansman 2010. Utwór inspirowany jest preludiami Fryderyka Chopina i poezją Johna Miltona.

W dniu 17 listoapda odbędzie się Koncert Psalmów, poświęcony pamięci zmarłego 12 listopada 2010 Henryka Mikołaja Góreckiego. W 2002 roku Górecki - jako pierwszy polski artysta - odebrał w Łodzi Nagrodę Tansmana, przyznawaną najwybitniejszym twórcom kultury muzycznej. Po nim, uhonorowano tym wyróżnieniem Jerzego Maksymiuka, Jana Krenza i Elżbietę Chojnacką. Podczas wieczoru w Filharmonii Łódzkiej zabrzmią "Psalmy" Tansmana i "Symfonia psalmów" Igora Strawińskiego, a także jeden z najbardziej znanych utworów Góreckiego - "Amen op. 35" na chór mieszany. W koncercie wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Kotli oraz brytyjski tenor James Oxley.

18 listopada zagra orkiestra Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal, która wystąpi z koncertem multimedialnym "Cztery pory roku - cztery pory życia".

Tegoroczny festiwal zakończy w sobotę 20 listopada koncert "Elegia na Umierający Las", który odbędzie się w kościele św. Mateusza. Będzie on inspirowany wizjami artystycznymi Krzysztofa Pendereckiego, w tym jego refleksją dotyczącą kondycji współczesnej kultury i cywilizacji. Koncert ten, podobnie jak środowy, będzie dedykowany Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.

W Łodzi wystąpi w sumie ponad 600 wykonawców z prawie 40 krajów - orkiestry symfoniczne, chóry, wybitni soliści, znakomici dyrygenci i kompozytorzy.

Międzynarodowy festiwal i konkurs indywidualności muzycznych Tansman 2010 składa się z dwóch części. W październiku odbył się konkurs kompozytorski, na który zgłoszenia napłynęły z całego świata. Partytury oceniali znani współcześni kompozytorzy. Finałowe kompozycje zostaną zaprezentowane podczas koncertu 19 listopada. Spośród nich wyłoniony ma zostać zdobywca Grand Prix konkursu, który otrzyma 12 tysięcy euro.

Międzynarodowy Festiwal i Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana odbywa się w cyklu dwuletnim od 1996 roku. W każdej edycji o nagrody ubiegają się artyści innej dziedziny związanej z muzyką. W konkursie brali już udział m.in. wiolonczeliści, skrzypkowie, gitarzyści i kompozytorzy. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana.

Aleksander Tansman - polski kompozytor pochodzenia żydowskiego - urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. Koncertował na całym świecie. Zmarł w Paryżu w 1986 roku.

Międzynarodowy Festiwal i Konkursu Indywidualności Muzycznych Tansman 2010 obędzie się w Łodzi w dniach 14 - 20 listopada 2010.powrót