8. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego

08-11-2010

8. Konkurs im. Paderewskiego w Bydgoszczy zainauguruje koncert duetu fortepianowego Genova & Dimitrov, w którego interpretacji zabrzmią utwory Ravela, Chopina, Arenskiego, Gershwina i Patrona Konkursu.

Przesłuchania eliminacyjne odbyły się w maju i czerwcu 2010 roku w ośmiu miastach: Moskwie, Hanowerze, Londynie, Nowym Jorku, Warszawie, Tokio, Seulu i Shenzhen. W ich wyniku do udziału w konkursowych przesłuchaniach w Bydgoszczy zakwalifikowano 46 pianistów z 13 krajów.

Konkurs im. Paderewskiego pozwala jego uczestnikom na wykonanie wybranego przez siebie repertuaru. W ten sposób organizatorzy pragną dać jego uczestnikom możliwość zaprezentowania swojej osobowości artystycznej, wyobraźni i indywidualności. Wymogiem regulaminowym jest jedynie włączenie do programu II etapu jednego lub dwu utworów Patrona Konkursu, w III etapie - wykonanie jednego z podanych w Regulaminie kwintetów fortepianowych (wykonywanych z Kwartetem Śląskim), a w finale - jednego z zaproponowanych koncertów fortepianowych (z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego).

Pianistów oceniać będzie Jury w składzie: Piotr Paleczny - przewodniczący (dyrektor artystyczny Konkursu), Alexander Braginsky (USA), Andrea Bonatta (Włochy), Peter Frankl (Wielka Brytania), Bernd Goetzke (Niemcy), Choong-Mo Kang (Korea), Heinz Medjimorec (Austria), Noriko Ogawa (Japonia), Katarzyna Popowa-Zydroń (Polska), Wojciech Świtała (Polska) i Michaił Voskresenskiy (Rosja). Główną nagrodą w Konkursie jest 30.000 euro.

Nazwisko zwycięzcy Konkursu zostanie ogłoszona 20 listopada, a dzień później odbędzie się Koncert Laureatów.powrót