8. Misteria Paschalia

20-04-2011

Festiwal Misteria Paschalia przechodzi transformację i od tego roku będzie realizowany w trzech odsłonach. Oprócz cenionych przez publiczność koncertów mistrzów wykonawstwa historycznego, która nazwana została jako "Mainstream", przygotowano także dwa nowe projekty: "Trance" i "Debuts".

- Każdy festiwal, nawet ten do którego formuły zdążyliśmy się przywiązać i ją polubić, wymaga co jakiś czas liftingu. Pozwala to na uniknięcie rutyny. Jednocześnie powoduje dreszcz emocji związany z nowymi wyzwaniami i odkryciami, a także z nową publicznością, na którą się otwieramy i na której bardzo nam zależy. Dlatego też Misteria Paschalia przechodzą transformację. Od tego roku festiwal będzie realizowany w trzech odsłonach: Mainstream, Debuts i Trance - tłumaczył Filip Berkowicz, Dyrektor Artystyczny Festiwalu.

"Mainstream" to główny nurt festiwalu, związany z prezentacją mistrzów wykonawstwa historycznego.

- Od tej edycji, rokrocznie, w Krakowie prezentowanych będzie siedem projektów przygotowanych specjalnie dla nas przez dyrygentów i zespoły mające statut 'światowych gwiazd' - mówił Filip Berkowicz. - W tym roku obok, znanych już misteryjnej publiczności artystów, takich jak: Marc Minkowski (Les Musiciens du Louvre-Grenoble), Fabio Biondi (Europa Galante), Ottavio Dantone (Accademia Bizantina), Jordi Savall (Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya) i Christina Pluhar (L'Arpeggiata), po raz pierwszy na festiwalu pojawi się Emmanuelle Haïm ze swoim fenomenalnym zespołem Le Concert d'Astrée oraz Christophe Rousset z Les Talens Lyriques.

Misteria Paschalia były dotychczas wyłącznie "gwiazdorskim" festiwalem. Na scenie gościli bowiem tylko wybitni artyści o ugruntowanej pozycji na świecie.

- Nie można jednak nie zauważać nowych formacji i zjawisk, kreowanych przez ludzi niezwiązanych na co dzień z dużymi koncernami płytowymi i potężnym PR-em. Dlatego też Misteria Paschalia, tworząc program 'Debuts', otwierają się na młode zespoły - wschodzące gwiazdy wykonawstwa historycznego - zapowiedział Berkowicz.

Jako pierwszych organizatorzy zaprosili muzyków z Bazylei tworzących zespół La Morra. Artyści przedstawią przygotowany specjalnie na festiwal program "Lacrime di Leo - sekretna muzyka papieża Leona X". Koncert odbędzie się 23 kwietnia w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce o godz. 17:00.

Spektakularną inauguracją nowej odsłony festiwalu "Trance" będzie koncert zaplanowany również na 23 kawirtnia (Wielka Sobota) w Operze Krakowskiej o godz. 20:00. Adran Utley z Portishead i Will Gregory z Goldfrapp połączyli po raz kolejny siły i napisali poruszającą muzykę do niemego filmu "Męczeństwo Joanny d'Arc" z 1928 roku, który znalazł się na tzw. "liście watykańskiej" - indeksie obrazów o szczególnych wartościach religijnych. Artyści przyjeżdżają do Krakowa wraz z zespołem muzyków pod batutą Charlesa Hazlewooda, a towarzyszyć im będzie także Capella Cracoviensis.

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Jego formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i najznamienitszych interpretatorów muzyki dawnej. W czasie festiwalu krakowskie sale koncertowe, wyjątkowe wnętrza sakralne oraz kaplica św. Kingi w Wieliczce rozbrzmiewają najpiękniejszymi arcydziełami tego okresu. Festiwal cieszy się uznaniem krytyków i niesłabnącym zainteresowaniem melomanów. Trzykrotnie zwyciężał w rankingu wydarzeń kulturalnych opracowywanych przez tygodnik "Polityka", dwukrotnie reprezentował Polskę na targach Midem w Cannes. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Filip Berkowicz, a organizatorem Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ósma odsłona festiwalu Misteria Paschalia odbędzie się w Krakowie w dniach 18-25 kwietnia 2011.powrót