8. Planete Doc Film Festival

06-05-2011

Jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie rozpoczyna się w Warszawie. Atrakcją tegorocznej edycji będzie m.in. pokaz jednego z najbardziej oczekiwanych filmów 2010 roku, najnowszego dokumentu Wernera Herzoga "Jaskinia zapomnianych snów" ("Cave of Forgotten Dreams"), nakręconego w technice 3D.

8. Planete Doc Film Festival (wcześniej: Planete Doc Review) odbędzie się w stołecznej Kinotece, w kinie Muranów i Iluzjon, a w dniach 6-8 maja, podczas "weekendu z cyfrowym Planete Doc", w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce. W tym roku zostanie zaprezentowanych ponad 160 filmów z całego świata. Festiwal otworzy dokument "Utopia w czterech odsłonach" w reżyserii Sama Greena i Dave'a Cerfa, niezwykła mieszanka filmowej opowieści snutej na żywo przez samego reżysera oraz żywiołowej muzyki w wykonaniu trzyosobowego zespołu The Quavers. Pierwszego dnia festiwalu zostanie pokazane dokumentalne animowane show "Wojna płci" ("Battle of Sexes"), które poprowadzi dwójka znanych twórców animacji - Signe Baumane i dwukrotnie nominowany do Oscara Bill Plympton. Publiczność zadecyduje, przedstawiciel której z płci zaprezentuje na dużym ekranie bardziej seksowne i zabawne animacje. Podczas gali wręczenie nagród festiwalowych, 15 maja, zostanie zaprezentowany film "Ranczo Teksas" w reżyserii Justusa Pasternaka i Pencila Quincy'ego (Niemcy, Hiszpania 2010).

O nagrodę główną Millennium Award, Nagrodę Magicznej Godziny, Canon Cinematography Award, Green Warsaw Award, Amnesty International Award, Doc Art Award, Nagrodę Nos Chopina oraz Warsaw Animation Winner zawalczą najlepsze filmy dokumentalne z całego świata, wyprodukowane w ostatnim roku.

Podczas ósmej edycji zostanie pokazanych 14 polskich filmów dokumentalnych. Swoje światowe premiery będą miały "Tonia i jej dzieci" Marcela Łozińskiego oraz "Cudze listy" Macieja Drygasa. Oba obrazy wystartują w konkursie międzynarodowym i powalczą o Nagrodę Magicznej Godziny dla najlepszego filmu średniometrażowego. Polski dokument będą reprezentować: "Odyseja złomowa" Pawła Ferdka, "Obcy gen" Grzegorza Kuczka, "Trans-akcja" Sławomira Grünberga, "Planeta Kirsan" Magdaleny Pięty, "Agnieszki tu nie ma" Pawła Jóźwiaka-Rodana, "Chopin2010.pl" Rafała Wróblewskiego, "O duszy i innych drobnostkach" Kornela Miglusa, "Dlaczego konkurs?" Christine Jezior oraz filmy uczniów Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy: "Oj Boże, drogi Boże" Julii Popławskiej, "Marysina polana" Grzegorza Zaricznego, "Przyrzeczona" Lesława Dobruckiego i "Przesłuchanie" Adama Palenty. Zostanie również pokazana "Katastrofa" Artura Żmijewskiego, poruszający filmowy zapis nastrojów społecznych panujących po katastrofie w Smoleńsku, stworzony przez znanego artystę wizualnego, kuratora 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

W programie festiwalu pojawią się w tym roku nowe sekcje tematyczne. Sekcja "Na Wschodzie bez zmian" poświęcona jest sytuacji we współczesnej Rosji, a "Czasoprzestrzeń" prezentuje filmy, których głównym tematem są wyjątkowe miejsca na świecie. Ciekawostką tegorocznej edycji jest sekcja "Love, Sex & Dreams" (LSD). W jej ramach odbędą się nocne pokazy najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat, ukazujące życie bohemy artystycznej i świat mniejszości seksualnych, m.in. porno-horror "Orgia śmierci" ("Orgy of the Heath") Allana Stephena na podstawie scenariusza Eda Wooda, kultowego twórcy kina klasy B, okrzykniętego "najgorszym reżyserem wszechczasów".

Oprócz Nagrody Magicznej Godziny, Green Warsaw Award, Amnesty International Award, Nosa Chopina oraz Warsaw Animation Winner w tym roku zostaną wręczone dwa nowe wyróżnienia. Najlepsze filmy dokumentalne poświęcone sztuce, artystom i wydarzeniom artystycznym zawalczą o Doc Art Award. Na autora najlepszych zdjęć czeka nagroda Canon Cinematography Award. Będzie to pierwsza w Europie nagroda przyznawana twórcom obrazu, wręczana na festiwalu filmów dokumentalnych. Spośród wszystkich filmów publiczność wybierze swojego faworyta.

Gościem specjalnym festiwalu będzie znana na całym świecie ikona ekologii, badaczka zachowań szympansów i działaczka społeczna Jane Goodall. Film biograficzny "Życie Jane" znajdzie się w konkursie Green Warsaw Award, a jego bohaterka spotka się z widzami i wygłosi odczyt w Centrum Nauki Kopernik (7 maja, godz. 15.00).

Po raz drugi Planete Doc odwiedzi ikona eksperymentalnego kina dokumentalnego, nauczyciel Larsa von Triera, Jørgen Leth. Reżyser przyjedzie do Warszawy ze swoim najnowszym autobiograficznym filmem "Męski erotyk", w którym w poruszający sposób opowiada o melancholii seksualnej dojrzałego mężczyzny. Podczas festiwalu, po ponad 20 latach dojdzie do spotkania duńskiego reżysera z Janem Nowickim, odtwórcą jednej z głównych ról w filmie Letha "Notatki o miłości" z 1989 roku (7 maja, godz. 12.00). Z okazji wizyty Letha w Polsce 4 maja ukaże się box DVD "Świat według Jørgena Letha" z najlepszymi filmami dokumentalnymi duńskiego eksperymentatora.

Organizowane wspólnie z MEDIA Desk Polska wykłady mistrzowskie (masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej poprowadzą m.in.: znany holenderski reżyser i operator, tegoroczny zwycięzca festiwalu Sundance, Leonard Retel Helmrich oraz Janus Metz i Michael Haslund - reżyser i konsultant Duńskiego Instytutu Filmowego filmu "Armadillo - wojna jest w nas". Analiza procesu produkcji tego dokumentu, nagrodzonego przez krytyków w Cannes, będzie tematem dyskusji "Jak to się robi w Danii - studium produkcji filmu 'Armadillo - wojna jest w nas'" o tym, czy w Polsce mógłby powstać podobny film.

Odbędzie się również spotkanie "Imperium pixelozy - potęga dokumentów komórkowych", podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze filmy komórkowe stworzone na potrzeby projektu "EXPERYMENT DE-PL", organizowanego przez Goethe-Institut jako część festiwalu "Sąsiedzi 2.0". Ponadto widzowie będą mogli obejrzeć nagrodzony na licznych festiwalach "komórkowy" dokument "O ludziach, którymi mógłbym być, a może jestem" ("People I Could Have Been And Maybe Am") Borrisa Geretsa.

W programie festiwalu znalazły się także debaty poświęcone problemom globalnym i lokalnym - autonomii energetycznej, zbrojnej obecności Polski w Afganistanie, konfliktowi na Bliskim Wschodzie, obecnej sytuacji w Rosji oraz przyszłości jedzenia w Europie.

W dniach 6-8 maja 2011 odbędzie się "weekend z cyfrowym Planete Doc", podczas którego wybrane filmy z programu festiwalu trafią do kin na terenie całego kraju i zostaną pokazane jednocześnie w 20 miastach w Polsce.powrót