9. Dni Fryderyka Chopina w Warszawie

21-07-2011

W Warszawie odbędzie się dziewiąta edycja festiwalu Chopiniana - Dni Fryderyka Chopina. Myślą przewodnią festiwalu wciąż pozostaje idea inspiracji chopinowskich.

Planowane miejsca koncertów to nadal te, które mają związek z warszawskim życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Wydaje się, że Rok Chopinowski 2010 wyczerpał wszystkie możliwości prezentacji dzieła i postaci Chopina. Według organizatorów festiwalu jest jeszcze wiele do pokazania.

Od tego roku zainicjowany zostanie nowy zwyczaj - tematy poszczególnych festiwali.

Tegoroczna edycja Chopinianów poświęcona jest polonezowi. Nie tylko dlatego, że twórczość Chopina zaczyna się właśnie od poloneza (pierwszy znany utwór Chopina to "Polonez B-dur", a pierwszy wydany to "Polonez g-moll", skomponowany pół roku później). "Polonez-fantazja As-dur op. 61" natomiast to ostatni wielki utwór Chopina na fortepian solo. Ale może ważniejszy jest fakt, że w polonezach najlepiej wyraził się narodowy charakter dzieła urodzonego w Żelazowej Woli kompozytora.

Przez cztery dni wybrzmiewać będą polonezy na orkiestrę i na fortepian, na klawesyn i na głos, wreszcie w wir poloneza przyprawionego góralskim folklorem wprowadzi słuchaczy smyczkowy zespół Wołosi i Lasoniowie. Wykonane zostaną wszystkie polonezy Chopina, co pozwoli prześledzić drogę od pierwszych, doskonale zakorzenionych w tradycji epoki młodzieńczych polonezów do wizyjnych poematów paryskiej dojrzałości.

Ale będzie też można posłuchać polonezów przed-chopinowskich i po-chopinowskich - Jana Sebastiana Bacha, Michała Kleofasa Ogińskiego, Juliusza Zarębskiego, Marii Szymanowskiej i Karola Szymanowskiego. Zaprezentowane zostaną stare instrumenty: XVIII-wieczny klawesyn i pochodzące z początku XIX wieku pianoforte.

Wśród wykonawców znajdą się m.in. Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, Witold Żołądkiewicz, Lilianna Stawarz, Katarzyna Drogosz, Paweł Wakarecy, Piotr Sałajczyk.

Festiwal Chopiniana - Dni Fryderyka Chopina w Warszawie - odbywa jest od 2002 roku. Poświęcony najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi, od pierwszych chwil istnienia, festiwal trzyma się założenia prezentacji twróczości Fryderyka Chopina i jego postaci w nowatorski i niekonwencjonalny sposób.

Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach związanych z życiem Chopina: Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Chopina; Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji; Kościele ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, w którym młody Chopin grywał na organach podczas specjalnych mszy przedpołudniowych dla uczniów i studentów; Łazienkach Królewskich - w najbardziej chyba znanym miejscu chopinowskich koncertów; Uniwersytecie Warszawskim, gdzie Chopin mieszkał przez dziesięć lat, a także był absolwentem Szkoły Głównej Muzyki Uniwersytetu Warszawskiego.

9. Festiwal Chopiniana potrwa w Warszawie od 21 do 24 lipca 2011.powrót