9. Konkurs "Arthur Rubinstein in Memoriam"

03-11-2011

Dwudziestu trzech młodych pianistów weźmie udział w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu muzycznego "Arthur Rubinstein in Memoriam" w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej.

Laureatami ostatnich edycji konkursu, adresowanego do młodych pianistów w wieku od 14 do 21 lat, byli m.in. zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego: Rafał Blechacz i Julianna Awdiejewa.

"To dla nas wielka radość, że dzięki sukcesom laureatów rośnie ranga konkursu" - podkreśliła Ewa Stąporek-Pospiech, inicjatorka i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam".

Do tegorocznej edycji zgłosili się młodzi muzycy z Chin, Ukrainy, Japonii i Polski. Najliczniejszą grupę uczestników tworzy piętnastu polskich muzyków.

Wśród Polaków czworo pochodzi z bydgoskiego środowiska muzycznego. Są to uczniowie działającej od dwóch lat klasy talentów, której wykładowcami są m.in. prof. Katarzyna Popowa-Zydroń i prof. Waldemar Wojtal z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Do jury zaproszono w tym roku: Ewę Osińską (pianistkę i jurorkę konkursów zagranicznych), Iana Hobsona (pianistę, dyrygenta i pedagoga), Alberto Nose'a (włoskiego wirtuoza, od października wykładowcę bydgoskiej Akademii Muzycznej), Pawła Kowalskiego (pianistę) oraz dyrektora artystycznego konkursu Jana Popisa.

Program konkursowy jest niezwykle trudny i obejmuje utwory, które miał w swoim pianistycznym repertuarze Artur Rubinstein. Wśród nich znajdują się kompozycje Karola Szymanowskiego dedykowane przyjacielowi Arturowi Rubinsteinowi, między innymi "Mazurki z op.50", "Wariacje b-moll" op.3, "Serenada Don Juana z cyklu 'Maski'" op.34.

Trzyetapowe eliminacje obejmują m.in. wykonanie sonat Josepha Haydna lub Wolfanga Amadeusa Mozarta oraz sonat Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Ferenza Liszta lub Franza Schuberta. W finale, do którego zakwalifikuje się nie więcej niż sześć osób, uczestnicy zagrają razem z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Pomorskiej jeden z koncertów Beethovena, Chopina, Camille'a Saint-Saënsa, Piotra Czajkowskiego lub Siergieja Rachmaninowa.

Główna nagroda konkursu to 25000 zł i propozycje koncertów w Polsce. Konkurs odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 3-8 listopada 2011.

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" jest organizowany w Bydgoszczy od 1993 roku. Pomysł zrodził się pod wpływem słów Artura Rubinsteina, który koncertując w nowo zbudowanej sali Filharmonii Pomorskiej w 1960 roku powiedział: "Macie wspaniałą salę koncertową, należałoby tu organizować koncerty międzynarodowe". Pierwszym edycjom patronowała małżonka pianisty, Aniela Młynarska-Rubinstein, a obecnie patronką jest Ewa Rubinstein, córka, która ufundowała specjalną nagrodę im. Anieli Rubinstein.

Bydgoszcz,  03.11.2011 - 08.11.2011powrót