9. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego

10-05-2011

Najciekawsze polskie monodramy z ostatnich dwóch lat będzie można obejrzeć podczas przeglądu organizowanego przez Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego. Widowiska przygotowane zostały przez teatry zawodowe, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz te nieformalne grupy artystyczne, których propozycje cechuje wysoki poziom artystyczny.

Po raz pierwszy festiwal rozpocznie się premierą - monodram do tekstu "Kto znajduje, źle szukał" zmarłej w 2002 roku rumuńskiej pisarki Agłai Veteranyi, przygotował Teatr Konsekwentny. Reżyseria Leny Frankiewicz, a wykonanie Doroty Abbe.

Nie zabraknie gwiazd. W klasie mistrzowskiej wystąpi weteran, Bronisław Wrocławski z klasycznym już tekstem Erica Bogosiana "Obudź się i poczuj smak kawy" w reżyserii Jacka Orłowskiego z łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza. Będzie również okazja spotkania z Piotrem Cieplakiem w interdyscyplinarnym projekcie duetu SzaZA - "Dzienniki rowerowe". Z kolei Marek Cichucki, zwycięzca ubiegłorocznej odsłony przeglądu, pokaże się w monodramie "Belfer" Jean-Pierre'a Dopagne'a.

Konkursowe zmagania w kategorii scenicznych samotników oceniać będzie jury w składzie: Nina Mazur z International One Man Show Assocoation Festival (ITI), Jacek Wakar, krytyk teatralny "Przekroju", Michał Walczak, dramaturg i reżyser oraz Adam Sajnuk, dyrektor artystyczny przeglądu i szef Teatru Konsekwentnego. W gronie jurorów przeglądu zasiądzie też, jak co roku, najważniejszy z oceniających - przedstawiciel publiczności. Zostanie wylosowany spośród wszystkich, którzy zakupią karnet na przegląd.

W tegorocznym Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego atrakcją będą również występy muzyczne. Po raz kolejny na tej imprezie pojawi się Czesław Mozil, tym razem z premierowym programem Czesław Śpiewa Solo Act. Będzie też okazja wysłuchania Mariany Sadovskiej, ukraińskiej piosenkarki, kompozytorki, performerki i aktorki, przez lata związanej z zespołem Gardzienice oraz Sambora Dudzińskiego w multiinstrumentalnym show "Manufactura".

Na skwerze przed Starą ProchOFFnią odbędzie się ponadto koncert zespołu Nasi Starzy - Mały Big Bit Ukulele oraz performance Wiktora Malinowskiego.

Monodramy zakwalifikowane do konkursu 9. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego:

Przedstawienia będą pokazywane na scenach: Starej ProchOFFni przy ulicy Boleść 2 i Staromiejskiej - Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, pod adresem Jezuicka 4.

Warszawa, Teatr Konsekwentny, pokazy: 11-15 maja 2011powrót