9. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

09-11-2011

Tegoroczna edycja festiwalu dedykowana jest Agnieszce Holland, której została przyznana Honorowa Kamera Dawida za Wybitną i Bezkompromisową Twórczość Filmową Poruszającą Najtrudniejsze Tematy. Zostaną też przypomniane dwa filmy reżyserki: "Gorzkie żniwa" i "Europa Europa".

Festiwal jest drugim w Europie po Cannes festiwalem, na którym zostanie pokazany "Footnote" ("Przypis") w reżyserii Josepha Cedara, film, który zainauguruje festiwal. Obraz jest izraelskim kandydatem do Oscara 2012, laureatem Złotej Palmy w Cannes 2011 za scenariusz. Gościem otwarcia festiwalu będzie autor ścieżki dźwiękowej filmu, Alex Claude.

W tegorocznym repertuarze znalazły się: fabuła "Klucz Sary" ze świetną rolą Christine Scott-Thomas, oparty na faktach obraz "Holly Rollers" z udziałem Jessiego Eisenberga, a także "Mahler na kozetce" - opowieść o burzliwym związku Gustawa Mahlera i jego żony Almy wyreżyserowana przez twórcę "Bagdad Café". Podczas dorocznego Wieczoru Palestyńskiego zostanie pokazany poruszający dokument "Po ciszy". Na dzień przed światową premierą w Londynie na warszawskim festiwalu zostanie pokazany dokument słowackiego laureata Emmy 2002 i Grand Prix Kamery Dawida z 2003 roku Mateja Minaca, "Rodzina Nikiego".

Festiwal od kilku lat organizuje filmowe spotkania z mniejszościami w Polsce. W 2006 roku odbył się Wieczór Wietnamski z pokazem baletu sztuk walki w wykonaniu Grupy Nam'a z Warszawy. Od kilku już lat stałym punktem programu stał się Wieczór Palestyński. Trudno jest pominąć tematykę żydowską, nie wspominając historii palestyńskiej.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej jest pierwszym żydowskim festiwalem filmowym w Polsce, odbywa się od 2003 roku. Wyświetlane są podczas tego wydarzenia wyłącznie filmy zawierające elementy tematyki żydowskiej. Dotychczas zostało zaprezentowanych ponad 510 produkcji z 28 krajów świata. Wśród nich znalazły się produkcje nominowane do Oscara, również i laureaci Oscarów, canneńskich Palm, zwycięzcy nagród Emmy, kilkanaście filmów z nagrodami Izraelskiej Akademii Filmowej, jeden z nagrodami Szwedzkiej Akademii Filmowej.

Laureatami Kamer Dawida, przyznawanych za twórczość poruszającą najtrudniejsze tematy byli m.in: Paul Mazursky (Honorowa Kamera Dawida 2010), Quentin Tarantino (został nagrodzony Nagrodą Specjalną Kamera Dawida w 2009 roku),  Janusz Kamiński (Kamera Dawida 2006 za zdjęcia do "Monachium" w reżyserii Stevena Spielberga.

Dyrektor Festiwalu jest Daniel Strehlau. Festiwal odbędzie się w dniach 8-13 listopada 2011 w Kinotece i kinie Świt.
Warszawa,  08.11.2011 - 13.11.2011powrót