Abu Dhabi: wicepremier Gliński na konferencji nt. ochrony światowego dziedzictwa

02-12-2016

Spotkanie wicepremiera Piotra Glińskiego z szejkiem Nahyan bin Mubarak Al Nahyan

Spotkanie wicepremiera Piotra Glińskiego z szejkiem Nahyan bin Mubarak Al Nahyan

 

Ratowanie światowego dziedzictwa, zagrożonego konfliktami zbrojnymi, terroryzmem i nielegalnym handlem - to temat międzynarodowej konferencji pod patronatem UNESCO. W wydarzeniu, które odbyło się  w dniach 2-3 grudnia 2016 r. w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Konferencja była wspólną międzyrządową inicjatywą Francji i ZEA poświęconą ochronie światowego dziedzictwa kulturowego. Stronami zapraszającymi byli prezydenci Francji i ZEA - Francois Holland wraz z szejkiem Mohamedem bin Zayed Al-Nahyanem.

Cele: deklaracja polityczna, fundusz, safe havens

Głównym celem konferencji było przyjęcie deklaracji politycznej, podkreślającej wagę problemu i konieczność podjęcia zdecydowanych działań – mobilizacji społeczności międzynarodowej i nowej dynamiki w sprawie ochrony zagrożonych dóbr kultury.

Kolejnym ważnym cel tego wydarzenia było podjęcie decyzji o utworzeniu międzynarodowego funduszu. Wstępnie określono jego wysokość na 100 mln USD. Francja, również wstępnie, zadeklarowała wpłatę w wysokości 30 mln. W założeniu Fundusz ma składać się z wpłat zarówno państw jak i „instytucji, w tym prywatnych”.

Planowane jest również utworzenie sieci tzw. safe havens – bezpiecznych miejsc, w których można będzie przechować dzieła sztuki, chroniąc je przed skutkami np. konfliktów zbrojnych. W tej chwili jedynie dwa państwa (Francja i Szwajcaria) mają odpowiednie uregulowania prawne, pozwalające na realizowanie zasady safe havens.

Na konferencję zaproszono 51 państw. Obecni byli m.in., król Maroka, emir Kuwejtu, król Arabii Saudyjskiej, prezydenci: Iraku, Afganistanu, Szwajcarii, premier Grecji, premier Bośni i Hercegowiny oraz ministrowie kultury Włoch i Francji.

Rozmowy dwustronne

W trakcie wizyty wicepremier Gliński odbył rozmowy dwustronne z szejkiem Nahyan bin Mubarak Al-Nahyan, ministrem kultury i rozwoju wiedzy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Przygotowaniem konferencji po stronie francuskiej zajął się Institut du Monde Arabe oraz jego prezes, Jack Lang, a po stronie Emiratów – M. Khalifa Al Mubarak, szef Abu Dhabi Tourism and Culture Authority.powrót