Agrippina – opera G.F. Händla pierwszy raz w Polsce!

29-08-2014

We wrześniu w Łazienkach Królewskich odbędą się cztery spektakle opery „Agrippina” w reżyserii Natalii Kozłowskiej. To wydarzenie na ogólnopolską skalę – opera światowej sławy kompozytora, G.F. Händla po raz pierwszy, w Łazienkach Królewskich, zagości na polskiej scenie.

Agrippina to jeden z najsławniejszych utworów mistrza epoki późnego baroku. To czarna komedia polityczno-miłosna, opowiedziana językiem XVIII-wiecznej opery, pełna niespodziewanych zwrotów  akcji i wirtuozerskich arii. Agrippina, tytułowa bohaterka po otrzymaniu wiadomości o tragicznej śmierci męża, cezara Klaudiusza, rozpoczyna misternie utkaną intrygę, której celem jest osadzenie na tronie Nerona, syna z poprzedniego związku. Ceremonię nominowania nowego cezara przerywa niespodziewana wieść, że Klaudiusz został ocalony, a swego wybawcę Ottona powołał na następcę. Agrippina  próbuje unicestwić plany męża,  lecz przeszkadza jej w tym Poppea, o którą, równie zacięcie jak o tron, walczą Klaudiusz, Neron i Otton. Która namiętność okaże się silniejsza? Miłość czy władza? Kogo wybierze Poppea?

W spektaklu wystąpią:  Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Wojtek Gierlach, Artur Stefanowicz,  Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Lilianny Stawarz. Nowoczesną inscenizację specjalnie dla zabytkowej sceny Teatru Stanisławowskiego przygotowała Natalia Kozłowska.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Dramma per Musica, Muzeum Łazienki Królewskie i  Warszawska Opera Kameralna.

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  Prezydent Warszawy oraz Ambasador Republiki Federalnej Niemiec.

Spektakl zostanie zarejestrowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny i będzie można go obejrzeć w portalu ninateka.pl i muzykotekaszkolna.pl.

DATY SPEKATKLI W TEATRZE STANISŁAWOWSKIM W STAREJ POMARAŃCZARNI:

7.09, godz. 18:00, 9.09, godz. 19.00, 12.09, godz. 19:00, 14.09, godz. 18:00

Szczegóły na stronie Łazienek Królewskich oraz agrippina.drammapermusica.plpowrót