"Alias" - wystawa o fikcyjnych artystach

06-05-2011

Na wystawie pokazywane są prace artystów, którzy wykorzystują w swojej twórczości fikcyjne postaci. Są wśród nich tacy twórcy, jak Marcel Duchamp (jako Rrose Sélavy), Walid Raad (jako The Atlas Group), Brian O'Doherty (jako Patrick Ireland), Renzo Martens (jako Renzo Martens), Alec Soth, Simon Fujiwara (jako jego ojciec), William Kentridge (jako Kentridge vs. Kentridge), Joe Scanlan (jako Donnelle Woolford) i wielu innych.

Kluczowa dla projektu "Alias" jest koncepcja heteronimów stworzona przez portugalskiego poetę i pisarza, Fernando Pessoę. Zasłynął on z tego, że miał ponad 240 różnych literackich wcieleń, tworząc powieści, wiersze, eseje czy prace krytycznoliterackie. Inaczej niż w przypadku pseudonimów artystycznych jego heteronimy mają rozwinięte biografie, każdy z nich posługuje się stylem odległym od stylu autora czy innych heteronimów. W ten sposób Pessoa dostarczył kuratorom pomysł na ekspozycję.

Wystawa w Bunkrze Sztuki pokazuje, jak artyści tworzyli fikcyjne postaci, fikcyjne instytucje lub po prostu rozwijali alternatywne wersje samych siebie. Dzięki temu mogli przyjrzeć się z innej, zewnętrznej perspektywy kwestiom seksualności, płci, rasy czy na przykład prześladowań politycznych.

Fikcyjni artyści zdają się cierpieć na te same bolączki co prawdziwi. Nie potrafią powstrzymać się od autoreklamy - przedstawiony na wystawie portret Rrose Sélavy Duchampa ozdabia etykietkę butelki perfum. Bywają kapryśni, z łatwością ulegają atakom paranoi. Nie zawsze mówią prawdę o tym, skąd pochodzą lub skąd się wzięły ich pomysły. Jak prawdziwi artyści lubią podróżować, ale wolą nie myśleć o sobie jako o turystach.

Kuratorzy wystawy "Alias", Adam Broomberg i Oliver Chanarin, to londyńscy fotograficy współpracujący ze sobą od około dekady. Ich prace wystawiano na całym świecie, na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych. Poza tym regularnie prowadzą warsztaty i fotograficzne kursy mistrzowskie; wykładają również na studiach z zakresu Fotografii Dokumentalnej w LCC w Londynie i w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Broomberg i Chanarin są laureatami wielu nagród, w tym Vic Odden Award, przyznawanej przez Royal Photographic Society; są członkami Rady Powierniczej Photoworks i Photographers' Gallery. Podziw i uznanie przyniosło im nowatorskie podejście do fotografii dokumentalnej, przekraczające granice tego gatunku.

Adam Broomberg i Oliver Chanarin są kuratorami programu głównego Miesiąca Fotografii 2011 w Krakowie. Wystawa "Alias" jest częścią tegorocznej edycji festiwalu.

Wystawa czynna od 6 maja do 12 czerwca 2011. Wernisaż: 14 maja 2011, godz. 14:30 (podczas inauguracji Miesiąca Fotografii 2011).

Bunkier Sztukipowrót