Anna Dymna laureatką medalu "Zasłużony dla polszczyzny"

20-02-2015

Gala Ojczysty - dodaj do ulubionych. Prezydent Bronisław Komorowski wręczył aktorce Annie Dymnej medal „Zasłużony Dla Polszczyzny” fot. Danuta MatlochGala "Ojczysty - dodaj do ulubionych”. Prezydent Bronisław Komorowski wręczył aktorce Annie Dymnej medal „Zasłużony Dla Polszczyzny”. fot. Danuta Matloch

Gala Ojczysty - dodaj do ulubionych. fot. Danuta MatlochGala "Ojczysty - dodaj do ulubionych”. Gościem gali była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. fot. Danuta Matloch

Gala Ojczysty - dodaj do ulubionych. fot. Danuta MatlochGala "Ojczysty - dodaj do ulubionych”. fot. Danuta Matloch

Gala Ojczysty - dodaj do ulubionych. fot. Danuta MatlochGala "Ojczysty - dodaj do ulubionych”. fot. Danuta Matloch

Gala Ojczysty - dodaj do ulubionych. fot. Danuta MatlochGala "Ojczysty - dodaj do ulubionych”. fot. Danuta Matloch

 

Gala organizowana w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych” odbyła się 19 lutego br. w auli Politechniki Warszawskiej. W trakcie uroczystości prezydent Bronisław Komorowski wręczył aktorce Annie Dymnej medal „Zasłużony Dla Polszczyzny”. Gościem gali była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Nagrodę "Zasłużony dla polszczyzny" prezydent ustanowił, aby uhonorować osoby mające szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków. Wcześniej wyróżnienie otrzymali profesorowie Jan Miodek, Walery Pisarek i Jadwiga Puzynina.

Wyróżnienie dla Anny Dymnej to przykład tego, iż piękna polszczyzna może służyć komunikowaniu się z odbiorcami kultury, ale może także służyć do komunikowania rzeczy dobrych. Anna Dymna to nie tylko wybitna aktorka, ale człowiek, który ma ogromne zasługi poprzez komunikowanie językiem polskim, pięknym, wyniesionym z rzemiosła artystycznego rzeczy istotnych, które czynią nas troszeczkę lepszymi przez zachęcanie w pięknej polszczyźnie do robienia rzeczy dobrych na rzecz innych ludzi - podkreślił prezydent Komorowski.

Jestem aktorką, więc szczęśliwym człowiekiem, ponieważ całe życie posługuję się czymś bardzo ważnym - słowem. Wielcy mistrzowie nauczyli mnie, jak wymawiać słowa poprawnie, jak nimi przekazywać emocje; nauczyli, że słowo ma barwę, kształt, miękkość. Zdaję sobie sprawę, jak słowo jest ważne, szczególnie teraz, kiedy wylewa się zewsząd. Powinniśmy pamiętać, że słowo ma ogromną siłę, może uratować życie, pomóc komuś przejść najtrudniejsze chwile - mówiła Anna Dymna.

Dzięki programowi "Ojczysty - dodaj do ulubionych" prowadzonemu przez Narodowe Centrum Kultury pod patronatem prezydenta wiele inicjatyw związanych z językiem znajduje finansowe wsparcie. Język polski ma szansę na przypomnienie o swoich walorach i wartościach. Mam nadzieję, że uda nam się pobudzić ciekawość także młodych Polaków, by zgłębiać tajniki polszczyzny – powiedziała minister Małgorzata Omilanowska.

Wręczeniu wyróżnień towarzyszył koncert poezji Edwarda Stachury "Wszystko jest poezją". Wzięli w nim udział m.in. Katarzyna Nosowska, Patrycja Markowska, Czesław Mozil, Wojtek Mazolewski Quintet, Katarzyna Stankiewicz, Skubas, Art Color Ballet i orkiestra rozrywkowa Politechniki Warszawskiej "The Engineers Band" z solistami.

Anna Dymna urodziła się 20 lipca 1951 r. w Legnicy jako Anna Dziadyk. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W 1971 r. pojawiła się na dużym ekranie w komedii "150 na godzinę". Później zagrała w "Jak daleko stąd, jak blisko" Tadeusza Konwickiego i serialu "Janosik" Jerzego Passendorfera. Następnie wystąpiła w komediach Sylwestra Chęcińskiego "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Zagrała także u Jerzego Hoffmana w "Trędowatej" i "Do krwi ostatniej". W 1980 r. stworzyła niezapomnianą kreację Barbary Radziwiłłówny w serialu "Królowa Bona". W dorobku ma też m.in. role w filmach "Dolina Issy", "Dama kameliowa", "Śmierć jak kromka chleba" i "Skazany na bluesa" oraz w serialach "Mistrz i Małgorzata" i "Odwróceni".  Od lat 70. jest aktorką Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

W 2003 r. założyła Fundację "Mimo Wszystko" pomagającą chorym i niepełnosprawnym.

Uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Gloria Artis, laureatka wielu nagród, m.in. Złotych Masek dla najpopularniejszej aktorki krakowskiej, Nagrody Honorowej krakowskiej filii Fundacji Kultury Polskiej za zasługi dla kultury polskiej oraz tytułu Mistrza Mowy Polskiej.powrót