autoprezentacja: AKADEMIA RUCHU. MIASTO. POLE AKCJI.

14-02-2012

Otwarcie wystawy: 17 lutego 2012, godz. 18.00
Wystawa czynna do 29 kwietnia 2012


Kurator: Wojciech Krukowski
Komitet Naukowy: Anda Rottenberg, Ryszard W.Kluszczyński, Łukasz Ronduda
Galeria 1

Wystawa autoprezentacja: Akademia Ruchu. Miasto. Pole akcji. przedstawia dokumentację filmową i fotograficzną aktywności Akademii w przestrzeni miejskiej w latach 1975-2011.

Akademia Ruchu (Wojciech Krukowski, Janusz Bałdyga, Jolanta Krukowska, Cezary Marczak, Zbigniew Olkiewicz, Krzysztof Żwirblis, Jarosław Żwirblis, Jan Pieniążek)  jest unikalnym przykładem ugrupowania twórczego realizującego w latach 70. i 80. XX wieku regularny program anonimowych interwencji o charakterze kontestacyjnym. Były to działania pozacenzuralne, prowadzone w różnych środowiskach (m.in. Warszawa, Ciechanów, Poznań, Łódź, Oleśnica, Ostróda, Świnoujście), niejednokrotnie w cyklach wielodniowych – w sumie w tym okresie ponad 100 wystąpień zrealizowanych w kraju. Praktyka ta od końca lat 70. po czas obecny konsekwentnie wzbogacana jest o inicjatywy, w wyniku których widz staje się współuczestnikiem, a nawet współtwórcą zdarzeń. Stanowią one przykład innowacyjnych działań na rzecz ożywienia więzi środowiskowych, kreacji codzienności, a także oryginalnych form ekspresji społecznej.

Projekty towarzyszące wystawie:

18 lutego 2012 oraz 21 kwietnia 2012, godz. 19.00, Budynek Laboratorium CSW - spektakle Akademii Ruchu, Chińska lekcja

20 lutego 2012, godz. 18.30, KINO.LAB - pokaz filmu Andrzeja Sapiji Akademia Ruchu
Film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Sapiji jest próbą uchwycenia trzydziestoletniej historii aktywności twórczej Akademii Ruchu; zawiera materiały filmowe cytowane z kroniki filmowej, a także materiały Akademii uzupełnione archiwalnymi fotografiami, dokumentami czy szkicami. Narrację twórców Akademii Ruchu – Wojciecha Krukowskiego oraz członków zespołu, dopełniają odniesienia nie tylko do historii własnej zespołu, ale również określonego kontekstu kulturowego i społeczno-politycznego, który ją kształtował.

27 lutego 2012, godz. 19.00, Budynek Laboratorium CSW - Performance Janusza Bałdygi, Flagi Po-Rzucone

10 marca 2012, godz. 19.00, Budynek Laboratorium CSW - Akcja Akademii Ruchu, Wykład II

24 marca 2012, godz. 19.00, Budynek Laboratorium CSW - Performance Jolanty Krukowskiej, Z drogi

Indywidualne wystąpienia autorskie członków Akademii Ruchu w ramach programu Pracowni Akademii Ruchu w przestrzeni M2 w CSW w terminach ustalanych na bieżąco od marca 2012

czytaj więcej:

serwis Centrum Szuki Współczesnej

akademiaruchu.compowrót