Backstage

10-02-2011

Wystawa "Backstage" jest prezentacją wybranych prac Karola Radziszewskiego - głównie nowych, niepokazywanych wcześniej lub mało znanych. Projekcje wideo i fotografie skupiają się wokół wątku tytułowych kulisów, zaplecza artysty, a zwłaszcza jego relacji z modelami - uczestnikami kolejnych projektów.

Wynikające stąd refleksje skupiają się na zagadnieniach: manipulacji medialnej, redefinicji aktu męskiego oraz na procesie "ubierania" ciała w sztukę.

Wystawę otwiera metaforyczny i przewrotny film "Painters" z 2007 roku. Na parterze galerii zobaczyć można cykl zdjęć przygotowawczych i rysunek z serii "Studium do 'Rannego powstańca'" (2010), a także fotografie dokumentujące plany zdjęciowe różnych projektów Radziszewskiego, w których podejmuje on grę z tradycyjnymi relacjami artysta-model i artysta-pracownia. W tej samej przestrzeni wyświetlany jest również film "Studium" (2009).

Na piętro "prowadzi" widzów monumentalna fototapeta ("Janek", z cyklu "Studio", 2010, wym. 6,5 x 4 m). W pierwszej sali prezentowana jest wielkoformatowa projekcja filmu "Ready 2 Die" (2009), będącą czarno-białym zapisem wideo-performance, który odbył się w ms2 w Łodzi. W dalszej części zobaczyć można kilkadziesiąt czarno-białych fotografii z cyklu "MARIOS DIK" (2009). Ten fragment ekspozycji jest utrzymany w surowej estetyce, którego kontynuację stanowi specjalnie przygotowany mural. Tak skonstruowana ekspozycja podejmuje dialog z konwencjami sztuki konceptualnej, sztuki performance i body art z lat 70.

Specjalnie na wystawę w Bunkrze Sztuki Karol Radziszewski zrealizował film ("Backstage", 2011) - rezultat jego współpracy z młodymi mężczyznami podczas castingu, który odbył się w Galerii. Film jest odtwarzany w tym samym miejscu, w którym został zrealizowany, co nie pozostaje bez znaczenia dla idei tej pracy.

Pokazowi towarzyszy katalog z tekstami kuratorek oraz krytyków: Kai Pawełek, Łukasza Gorczycy i Wojtka Szymańskiego. Publikację wzbogaca obszerny wywiad z artystą przeprowadzony przez Karolinę Kolendę i Wojtka Szymańskiego.

Kuratorki: Lidia Krawczyk, Beata Nowacka-Kardzis.

Otwarcie: 11 lutego 2011, godz. 18:00.
Wystawa czynna do 3 kwietnia 2011.

Bunkier Sztuki, Krakówpowrót