Bajka masajska. Podróż inicjacyjna

04-03-2011

Wystawa jest fotograficzną ilustracją jednej z archetypicznych opowieści afrykańskich o tematyce związanej z męską inicjacją. Składa się z 37 fotografii z opisem narracyjnym.

Projekt powstał w trakcie pobytów artysty w enklawie masajskiej Laikipia w Kenii - miejscu nieskażonym cywilizacją. Jest to artystyczna opowieść o męskiej podróży inicjacyjnej: o marzeniach, stracie, poczuciu słabości, pokonywaniu lęków, słuchaniu ludzi, nie uleganiu pozorom oraz ostatecznym odkryciu i uznaniu własnej siły.

Wystawa posiada szereg walorów uniwersalnych. Przesłanie tematyczne dotyka obszaru rozwoju osobistego, dojrzewania, przekraczania granic itp. Równocześnie jest ona zapisem dokumentalnym, mającym wartość archiwalną - większość archetypicznych opowieści afrykańskich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie tylko w formie ustnej i wiele z nich wciąż nie doczekało się zapisu. Prawdopodobnie żadna w formie ilustracji fotograficznej. Artysta posiada również oryginalny zapis słowny opowiadanej historii, który będzie towarzyszył wystawie podczas jej trwania.

Miejscem projektu była Laikipia - wolna od turystów i komercji wyżynna równina rozciągająca się u podnóża góry Mt. Kenia (5199 m n.p.m.), nazywanej przez Afrykanów Świętą Górą. Jest zamieszkana niemal wyłącznie przez wojownicze plemię Masajów – jedno z najliczniejszych plemion afrykańskich, które wciąż kultywuje dawne zwyczaje i opiera się wpływom współczesnej cywilizacji. Leży w obrębie Wielkiego Rowu Afrykańskiego, obszaru uznanego przez antropologów za kolebkę ludzkości.

Maciej Cieślak (1967) – fotograf, doktor fizyki, doradca kapitałowy. Absolwent Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Specjalizuje się w fotografii portretowej i reporterskiej. Jego pasją jest również fotografia podróżnicza. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych. Nagrodzony w tegorocznym Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geografic w kategorii "Ludzie". Mieszka i pracuje w Warszawie.

Kurator wystawy: Zuzanna Zubek

Oprawa graficzna: Jacek Gański

Wystawa potrwa od 25.03.2011r. do 27.04.2011r.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 25.03.2011r, o godz.19.00powrót