„Bykownia. Archeologia zbrodni”

17-09-2012

Plenerową wystawę „Bykownia. Archeologia zbrodni” otworzył 17.09. br. w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Na ekspozycję, którą można oglądać  na Krakowskim Przedmieściu 64, składa się 30 zdjęć autorstwa Maksymiliana Rigamonti.

Fotoreportaż ten zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 , a jedną z fotografii ogłoszono Zdjęciem Roku. Fotografiom towarzyszą opisy autorstwa prof. Andrzeja Koli.

„Bykownia. Archeologia zbrodni” to opowieść o archeologach, którzy dla nas odkrywają historię. To również opowieść o historii, o tym, co się stało wiosną 1940 roku na ziemiach zajętych przez Związek Sowiecki. Wówczas to z rozkazu Stalina NKWD zamordowało 21768 obywateli polskich. Do dziś poszukiwane i odkrywane są kolejne miejsca kaźni polskich żołnierzy na wschodzie. W podkijowskiej Bykowni spoczywa ponad 1980 Polaków spośród 3435 z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej.

Minister Bogdan Zdrojewski mówił m.in. o wysiłku wielu ludzi w upamiętnianiu ofiar  tej zbrodni. "To wysiłek podzielony na tych, którzy pracują przy grobach, dokumentują tę pracę, na tych, którzy prowadzą badania naukowe i starają się zidentyfikować ofiary" – ocenił.

 Organizatorami wystawy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Press Club Polska. Honorowym patronatem ekspozycję objął prezydent Bronisław Komorowski.powrót

Warto przeczytać