„Ogród nadziei” otwarty podczas 41. sesji UNESCO w Krakowie

03-07-2017

Na zdjęciu: Ogród Nadzieifot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Na zdjęciu: minister Gawin w Krakowiefot. Grzegorz Kozakiewicz

Na zdjęciu: minister Gawin w Krakowiefot. Grzegorz Kozakiewicz

Na zdjęciu: minister Gawin w Krakowiefot. Grzegorz Kozakiewicz

Składający się z czterech rzeźb Hedvy Ser, symbolizujących los społeczności żydowskiej w Polsce, „Ogród nadziei” otwarto 3 bm. na bulwarach wiślanych w Krakowie. W uroczystości otwarcia uczestniczyła wiceminister Magdalena Gawin- pełnomocnik ministra kultury ds. organizacji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„Dzieła sztuki, które widzimy w Ogrodzie nadziei - szlachetne w swej prostocie - są symboliczną interpretacją losu społeczności żydowskiej w Polsce. Ich tytuły: Rozdarcie, Eksplozja, Pęknięcie i Odnowa opowiadają o zniszczeniu i odrodzeniu, o życiu naznaczonym tragedią i zjednoczeniu przez wspólne pragnienie pokoju. Łączą doświadczenia obu naszych narodów dotyczące ich niszczenia, ale- co ważniejsze – ich odbudowy”. – powiedziała minister Gawin podczas uroczystego otwarcia.

Brązowe rzeźby "Rozdarcie", "Eksplozja", "Pęknięcie" i "Odnowa" zostały wykonane przez francuską artystkę o polsko-żydowskich korzeniach Hedvę Ser, uhonorowaną w 2011 roku tytułem Artysty UNESCO na rzecz Pokoju. W zamierzeniu artystki, rzeźby mają symbolizować los społeczności żydowskiej w Polsce i nieść uniwersalne przesłanie dla wszystkich narodów. Jest to nie tylko obraz kolejnych etapów destrukcji, ale także przekonanie, że zdegradowany świat może się odrodzić. Praca dedykowana jest pamięci pochodzących z Polski rodziców Ser, którzy przeżyli pobyt w niemieckim nazistowskim obozie w Auschwitz i po wojnie wyjechali do Izraela.

Jak podkreśla w swoich wypowiedziach Hedva Ser, adresatami jej projektu artystycznego są wszyscy ci, którzy mają świadomość ciągłej potrzeby podejmowania działań promocyjnych i edukacyjnych na rzecz pokoju "Próbuję to pokazać poprzez moje prace, ponieważ to mój język i narzędzie” - powiedziała w wywiadzie dla PAP. „W UNESCO mówimy, że wojna rodzi się w umysłach ludzi, z pokojem jest podobnie. Im więcej myślisz o tragediach, które nie powinny wrócić, tym bardziej pragniesz pokoju".

Rzeźby do „Ogrodu nadziei”, zostały przekazane miastu Kraków przez ich autorkę w 2015 roku. Artystka osobiście nadzorowała prace przy tworzeniu ogrodu, który powstał w oparciu o projekt aranżacji przestrzeni przygotowany przez studentów Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Otwarty dziś "Ogród nadziei" będzie trwałą pamiątką po 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, po raz pierwszy zorganizowanej w Polsce.powrót