„Rembrandt i inni" w Łazienkach

19-07-2011

Blisko 150 obrazów pochodzących ze zbiorów króla Stanisława Augusta, mecenasa i kolekcjonera dzieł sztuki, można oglądać na wystawie "Rembrandt i inni". Jest ona prezentowana od 19. lipca br. w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

„Rembrandt i inni" w Łazienkach

Pałac na Wodzie na miejsce wystawy wybrano nieprzypadkowo - w nim bowiem Stanisław August wystawiał część swojej kolekcji . Ekspozycja gromadzi m.in. płótna nadwornego malarza Stanisława Augusta Marcello Bacciarelliego, twórczość Rembrandta ("Uczony przy pulpicie") , portrety pędzla Antona van Dyck'a, malarstwo Anthona Raphaela Mengsa i Jacoba Jordaensa. Od 15 września na wystawie znajdzie się również "Dziewczyna w ramie obrazu", płótno Rembrandta obecnie prezentowane na wystawie w Madrycie.

Stanisław August, miłośnik sztuki, szczególnie lubował się w malarstwie. Jego kolekcja liczyła 2289 obrazów- dzieła artystów holenderskich, flamandzkich, angielskich, włoskich, francuskich, a także polskich. Reprezentowały one wiele okresów i szkół, co nadawało kolekcji eklektyczny charakter. Dokładna lista dzieł jest dziś znana dzięki inwentarzowi, który Stanisław August zlecił tuż przed swoją abdykacją. Gdy zrzekł się tronu, część swoich zbiorów zabrał ze sobą do Grodna, następnie do Petersburga. Po jego śmierci kolekcję odziedziczył książę Józef Poniatowski, a potem jego matka, która zaczęła odsprzedawać kolekcję m.in. rosyjskim carom. Obecnie znana jest lokalizacja ok. 600 dzieł- 113 znajduje się w Łazienkach Królewskich, ponad 50 - w stołecznym Muzeum Narodowym, ok. 100 - na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wystawie "Rembrandt i inni" towarzyszy publikacja dwutomowego katalogu. Ekspozycję w Pałacu na Wodzie można oglądać do 16 października.

Projekt „Generalna konserwacja i remont Pałacu na Wodzie w Muzeum Łazienki Królewskie” znajduje się na kluczowej Liście rezerwowej projektów indywidualnych dla XI priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Zgodnie z pre-umową koszt całkowity wynosi 27,07 mln zł, kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) 20,9 mln zł.powrót

Warto przeczytać