„Skarby archiwalne 1155–1939. Święci, błogosławieni i wybitni ludzie Kościoła”

06-07-2016

 

„Skarby archiwalne 1155–1939. Święci, błogosławieni i wybitni ludzie Kościoła”

Z okazji Światowych Dni Młodzieży w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie przez kilka dni będzie prezentowana wystawa „Skarby archiwalne 1155–1939. Sancti, beati atque illustres homines Ecclesiae. Święci, błogosławieni i wybitni ludzie Kościoła”. Pokazanych zostanie ponad 70 oryginalnych archiwaliów (m.in. dokumentów pergaminowych i papierowych, pieczęci, iluminacji i fotografii), które powstały od połowy XII wieku do roku 1939.

Przedpremierowy pokaz wystawy odbył się w kwietniu br. w związku z państwowo-kościelnymi obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski. Teraz zostanie zaprezentowana w wersji rozszerzonej, a samej ekspozycji towarzyszy katalog. Celem wystawy przygotowanej w językach polskim i angielskim jest zapoznanie młodzieży z dziejami Kościoła ukazanymi poprzez życie i działalność wybitnych duchownych.

Prezentowane archiwalia związane są z wybitnymi przedstawicielami Kościoła katolickiego różnych obrządków (łacińskiego, greckiego i ormiańskiego) oraz innych wyznań chrześcijańskich (prawosławnego, luterańskiego, ewangelickiego, braci polskich, mariawitów). Ekspozycję ubarwiają projekty architektoniczne kościołów, cerkwi i zborów.

Najstarszym dokumentem pokazanym na wystawie jest bulla papieża Hadriana IV z 1155 roku. Zaprezentowano też dokumenty związane ze świętymi Kościoła katolickiego: św. Stanisławem, św. Jadwigą, św. Kazimierzem Jagiellończykiem, św. Jozafatem Kuncewiczem, św. Zygmuntem Szczęsnym Felińskim i św. Józefem Bilczewskim, a także błogosławionym Honoratem Koźmińskim. Pokazano też dokument metropolity kijowskiego Piotra Mohyły, świętego Kościoła prawosławnego.

Wystawa jest prezentowana w sali balowej Pałacu Raczyńskich w Warszawie (AGAD, ul. Długa 7), w dniach 18-23 i 25-26 lipca 2016 r. w godzinach 10.00-18.00 (wstęp wolny).powrót