„Święto designu”. Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera Galerię Wzornictwa Polskiego

14-12-2017

Na zdjęciu: „Święto designu” - otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiegofot. Bartosz Bajerski/MNW

Na zdjęciu: „Święto designu” - otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiegofot. Bartosz Bajerski/MNW

Na zdjęciu: „Święto designu” - otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiegofot. Bartosz Bajerski/MNW

 

Najciekawsze prace polskich projektantów z różnych epok i środowisk są dostępne dla zwiedzających. W piątek 15 grudnia br. Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło długo wyczekiwaną Galerię Wzornictwa Polskiego, można zobaczyć na przykład fotele Józefa Chierowskiego i Romana Modzelewskiego, gramofon Bambino, unikalną porcelanę czy barwne tkaniny lat 50. i 60. XX wieku. Wernisaż wystawy odbył się 14 grudnia br.

Święto designu

- Muzeum Narodowe w Warszawie po latach oczekiwania udostępnia widzom pierwszą przekrojową prezentację rodzimego wzornictwa. Możemy mówić o święcie designu! W kameralnej przestrzeni kuratorki prezentują ikony polskiego wzornictwa oraz modele i prototypy, które nie zaistniały w masowej produkcji. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zaprezentować zbiory Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego w powiększonej przestrzeni naszego Muzeum – powiedział zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Piotr Rypson.

Polskie wzornictwo od początku XX wieku po czasy współczesne

Zwiedzający Galerię Wzornictwa Polskiego udadzą się w podróż poprzez najważniejsze zjawiska rodzimej sztuki użytkowej, od stylu zakopiańskiego, przez Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie, Spółdzielnię Artystów Plastyków „Ład”, modernistów z kręgów Praesensu i różnorodne projekty okresu powojennego, aż po najlepsze przykłady współczesnego polskiego designu.

Prace związane z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci i etnoprojektowaniem mają osobne miejsce w galerii. Obok słynnych ikon polskiego wzornictwa prezentowane będą materiały archiwalne, m.in. fotografie i fragmenty kronik filmowych, przybliżające kontekst historyczny prezentowanych w galerii obiektów.

Warsztaty dla rodzin, spotkania, bezpłatne oprowadzanie i lekcje

Otwarciu Galerii Wzornictwa Polskiego towarzyszą interaktywne warsztaty dla rodzin, w czasie których będzie można poznać zasady projektowania tkanin, krzeseł i zabawek. Odbędą się też spotkania i wykłady w Kinie Muz z udziałem wybitnych specjalistów i projektantów. Dla gości z dysfunkcją wzroku przygotowano audiodeskrypcje wybranych dzieł, specjalne warsztaty z wykorzystaniem ćwiczeń dotykowych oraz bezpłatne oprowadzania i lekcje dostosowane do różnych potrzeb zwiedzających. Ekspozycję można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Program wydarzeń rusza od stycznia 2018 roku.

 

Źródło: /MNW, MKiDN/powrót