„Symbole Odrodzonej”. Otwarcie wystawy w Dniu Flagi RP

02-05-2018

Fot. Agnieszka Olek/NCK

Fot. Agnieszka Olek/NCK

 

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą oraz Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wiceminister kultury Jarosław Sellin, 2 maja - w Dniu Flagi RP, otworzyli wystawę „Symbole Odrodzonej”. Ekspozycja prezentuje fotografie z dwudziestolecia międzywojennego pokazujące jak ważne były dla naszych przodków symbole narodowe. Wystawę można oglądać przed Galerią „Kordegarda” do 4 czerwca.

Wystawa odbywająca się przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury zorganizowana została w ramach obchodów Dnia Flagi RP. W 2018 roku dzień ten ma wymiar szczególny, gdyż przypada na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezentowane fotografie z dwudziestolecia międzywojennego świadczą jak niezwykle ważne były dla naszych przodków symbole narodowe. Dzięki nim z podwójną siłą manifestowano miłości do odrodzonej Ojczyzny, szczerą radość z odzyskanej wolności, wspomnienie bohaterskiej i trudnej historii. W nich zaklęta była Polska. Do dziś są pamięcią o sprawach minionych, ale i zobowiązaniem na przyszłość.

Ekspozycja „Symbole Odrodzonej” jest częścią tegorocznej kampanii społeczno-edukacyjnej #BarwyWspólne, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy o symbolach narodowych, praktykach ich wykorzystywania oraz sposobach traktowania. Ponadto kampania ma za zadanie budowanie szacunku i pozytywnego odbioru symboli narodowych, które powinny stać się naturalnym elementem życia każdego Polaka. Kampania realizowana jest w ramach Wieloletniego Programu „Niepodległa”.

Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego i prywatnych zbiorów Jacka Nowaka.

 powrót