„Wawel. Zacznij przygodę z historią”

09-12-2014

Zamek Królewski na Wawelu / fot. Mariusz Lis

Na bezpłatne, tematyczne wizyty zaprasza w 2015 r. uczniów klas IV–VI Zamek Królewski na Wawelu. Specjalny program skierowany do grup szkolnych rozpoczynających naukę historii został przygotowany z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Zajęcia mają na celu pogłębienie wiedzy na temat ojczystej przeszłości. Grupy szkolne będą oprowadzane po ekspozycjach muzealnych przez przygotowanych przewodników w miesiącach styczeń–kwiecień oraz październik–listopad 2015.

Propozycje tematycznego zwiedzania z przewodnikiem:

• Złote czasy Jagiellonów – tematyczne zwiedzanie poświęcone epoce dynastii Jagiellonów, architekturze renesansu i wnętrzom Komnat Królewskich. Wizyta pozwoli zrozumieć, jak powstawały kolekcje królewskie oraz jaką rolę w ich tworzeniu odgrywały kontakty zagraniczne.

Wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Sztuka Wschodu

• Życie codzienne i obyczaje średniowiecza – wizyta wprowadza w tematykę życia codziennego na Zamku w dobie średniowiecza na podstawie m.in. przedmiotów codziennego użytku prezentowanych na wystawie Wawel Zaginiony. Przewodnik opowie o rzeźbie i architekturze średniowiecznej (romanizm i gotyk), ale także o wyrobach złotniczych zgromadzonych w Skarbcu.

Wystawy: Skarbiec Koronny i Zbrojownia oraz Wawel Zaginiony

• Architektura i sztuka doby Odrodzenia – grupy biorące udział w tym zwiedzaniu poznają podstawowe informacje o sztuce renesansu – o architekturze, malarstwie i rzeźbie. Uczniom zostanie przybliżona historia i osiągnięcia dynastii Jagiellonów: kontakty międzynarodowe, kolekcje oraz relacje między sztuką polską a włoską tego okresu.

Wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Wawel Zaginiony

• Jan III Sobieski i jego czasy – wizyta pomoże uczniom poznać postać i dokonania króla Jana III Sobieskiego oraz jego czasy. W trakcie spotkania zostanie zarysowane tło historyczne, omówione pamiątki królewskie, a także dzieła sztuki upamiętniające jego najważniejsze dokonania.

Wystawy: Skarbiec Koronny oraz Sztuka Wschodu

W celu wybrania tematu i zarezerwowania terminu zwiedzania, zainteresowane ofertą grupy są proszone o kontakt z Biurem Rezerwacji: tel.: 12 422-16-97 (poniedziałek-sobota 9.00-15.00) lub e-mail: bot@wawel.org.plpowrót

Warto przeczytać