„Wniebowstąpienie Chrystusa” wróciło do kościoła św. Marcina w Sicinach

16-04-2014

Uroczystość przekazania obrazu. Fot.: Krzysztof Żuczkowski
Uroczystość przekazania obrazu. Fot.: Krzysztof Żuczkowski

Uroczystość przekazania obrazu. Fot.: Krzysztof Żuczkowski
Uroczystość przekazania obrazu. Od lewej: Pan Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w MKiDN, Ks. Tadeusz Śliwka RM, proboszcz Parafii św. Marcina w Sicinach, Artur Nowak-Far, Podsekretarz Stanu w MSZ, David A. Thompson, Zastępca Dyrektora ds. Wdrażania Ceł Międzynarodowych/Wydział Operacji Międzynarodowych, Departament Bezpieczeństwa Narodowego USA, Douglas Greene, Zastępca Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Fot.: Krzysztof Żuczkowski

Uroczystość przekazania obrazu. Fot.: Krzysztof Żuczkowski
Uroczystość przekazania obrazu. Fot.: Krzysztof Żuczkowski

Uroczystość przekazania obrazu. Fot.: Krzysztof Żuczkowski
Uroczystość przekazania obrazu. Fot.: Krzysztof Żuczkowski

 

Przekazanie kolejnego odzyskanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obrazu odbyło się 16 kwietnia 2014 r. w Sali Nowej Poselskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Jeden z cyklu piętnastu przedstawień tajemnic różańcowych, wg źródeł autorstwa szkoły Michaela Willmanna ( XVII-wiecznego malarza zwanego śląskim Rembrandtem), pochodzi z kościoła św. Marcina w Sicinach (woj. dolnośląskie). W konferencji prasowej wziął udział Sekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski.

Historycy sztuki toczą dyskusje, kto jest autorem obrazu. Pada nazwisko Willmanna, ale ci, którzy bardziej czują malarstwo tamtego czasu, twierdzą, że jest to dzieło Ignaza Axtera, malarza, który wykonywał freski w kościele w Sicinach - powiedział wiceminister Piotr Żuchowski, który przekazał odzyskane dzieło na ręce proboszcza parafii w Sicinach ks. Tadeusza Śliwki.

Polska jest krajem szczególnie pokrzywdzonym w kwestii rabunku dzieł sztuki. Nagłaśnianie takich spraw, tworzenie rejestrów i katalogów dzieł powoduje tak radosne sytuacje jak ta dzisiejsza, gdy przy współpracy z innymi państwami udaje się odnaleźć obraz - podkreślił. Jak dodał, stan dzieła wymaga teraz dobrych zabiegów konserwatorskich.

Obecny na konferencji prasowej zastępca ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Douglas Greene wyraził radość z powrotu obrazu o takiej tematyce tuż przed Wielkanocą. Podkreślił, że służby amerykańskie wspierają Polskę w staraniach o odzyskanie utraconych dóbr kultury.

Wszyscy możemy być dumni ze wspólnej pracy Polski i Ameryki. Ochrona dziedzictwa narodowego jest obowiązkiem każdego rządu. To działania na użytek obecnych i przyszłych pokoleń- mówił Douglas Greene.

„Wniebowstąpienie Chrystusa” to jeden z cyklu piętnastu przedstawień tajemnic różańcowych, wg źródeł autorstwa szkoły Michaela Willmanna (XVII-wiecznego malarza zwanego śląskim Rembrandtem). Pochodzi z kościoła św. Marcina w Sicinach (woj. dolnośląskie).

Owalny obrazek (31 x 23cm) malowany na desce. Kompozycja dwustrefowa: w dolnej strefie klęczący apostołowie, jeden na pierwszym planie leżący, w górnej - wstępujący do nieba Chrystus (ukazana tylko dolna część ciała), wśród obłoków. Chrystus w czerwonej szacie, leżący apostoł w niebieskim płaszczu i białej szacie. Całość przedstawienia utrzymana w tonacji ugrowo- żółto-różowej z akcentami kolorystycznymi w postaci szat. Rama srebrno-złocona.

3 października 2012 r. Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN otrzymał informację o wystawieniu na amerykańskim portalu aukcyjnym Ebay obrazu sakralnego, który najprawdopodobniej został nielegalnie wywieziony z Polski. Ustalono, że jest to jedno z cyklu piętnastu przedstawień tajemnic różańcowych, pochodzące z kościoła św. Marcina w Sicinach wzniesionego w 1736 r. na fundamentach XIII-wiecznej lokacji cysterskiej. Według informacji przekazanych przez ks. prof. Józefa Patera, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, pierwotnie obrazy były eksponowane w przedsionku kościoła. Po kradzieży dwóch z nich, która miała miejsce najprawdopodobniej w latach 80. lub 90., zachowane dzieła przeniesiono do zakrystii. Następnie obrazy trafiły na plebanię. W sprawę zaangażowano amerykańską agencje dochodzeniową Homeland Security Investigations, której działania doprowadziły do odzyskania obrazu. Losy drugiego pozostają nieznane.

W trakcie kadencji Ministra Bogdana Zdrojewskiego do Polski powróciło 20 zaginionych dzieł sztuki. W  kwietniu br. dzięki staraniom ministerstwa kultury Muzeum Polskie w Rapperswilu odzyskało 75 obrazów Hanny Gordziałkowskiej-Weynerowskiej „Kali”.

Poszukiwany jest nadal drugi obraz skradziony z kościoła św. Marcina w Sicinach (woj. dolnośląskie). Podczas kradzieży dokonanej w latach 1987-1996 ze świątyni zniknęły dwa spośród piętnastu XVIII-wiecznych przedstawień tajemnic różańcowych. Obraz „Wniebowstąpienie” w październiku 2012 r. został odnaleziony na aukcji  internetowej w USA, a 16 kwietnia 2014 r. na Zamku Królewskim w Warszawie doszło do jego uroczystego przekazania proboszczowi parafii św. Marcina w Sicinach, ks. Tadeuszowi Śliwce.

Drugi wciąż poszukiwany obraz to „Modlitwa w Ogrójcu” – malowany olejno na desce, owalny obraz o wymiarach 31 x 23 cm. W centrum przedstawienia znajduje się Chrystus klęczący na prawym kolanie z szeroko rozłożonymi rękami i głową lekko pochyloną w lewą stronę. Chrystus odziany w niebiesko-szarą szatę, na którą zarzucony jest czerwony płaszcz. Po lewej, nad Chrystusem wśród obłoków przedstawiony anioł w białej szacie, w pozycji siedzącej z kielichem w lewej dłoni. Całość przedstawienia utrzymana jest w tonacji ugrowo-złotej. Rama srebro-złocona.

Modlitwa w Ogrójcu

 powrót

Warto przeczytać